Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 18-09-2021 08:36:15

Dieta bogata w wapń zapobiega osteoporozie. Pijmy mleko

mleko

Aż 22% kobiet po 50. roku życia na świecie i 6% mężczyzn choruje na osteoporozę – chorobę znacznie osłabiająca kości, prowadząca do ich złamań powodujących kalectwo, a nawet zgony. Jak wynika z szacunków NFZ w Polsce w 2018 r. liczba osób chorych na osteoporozę wynosiła 2,1 mln, z czego większość - 81% stanowiły kobiety. Szacuje się, że w przyszłości chorych będzie przybywać. Według prognoz w 2035 r. prawie 30% kobiet i mężczyzn będzie narażonych na złamania osteoporotyczne. Osteoporozie można zapobiegać, stosując właściwą dietę, bogatą w wapń, którego doskonałym źródłem jest mleko i przetwory mleczne.

Mleko przeciw osteoporozie

Osteoporoza jest powszechną chorobą u osób w wieku podeszłym – mówi Anna Taraszewska, dietetyczka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jest nawet nazywana „cichą epidemią” bowiem ma na ogół utajony przebieg i najczęściej jest rozpoznawana dopiero w momencie wystąpienia złamania po niewielkim urazie.mleko 0090867

Osteoporoza drastycznie osłabia kości, prowadzi do złamań będących przyczyną kalectwa, a nawet zgonów. Osteoporoza i jej powikłania należą do jednych z częstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Ze złamaniem kości wiąże się bowiem, poza przewlekłym bólem, unieruchomieniem, wiele powikłań takich zanik mięśni, odleżyny, zatorowość płucna, zwiększona zapadalność na zakażenia. Ich leczenie nierzadko wymaga długiego pobytu w szpitalu, rehabilitacji czy długoterminowej opieki.

Na zachorowanie na osteoporozę narażone są przede wszystkim osoby starsze, kobiety, przedstawiciele rasy kaukaskiej czy osoby o wątłej budowie ciała. Na większe ryzyko wystąpienia osteoporozy mają wpływ również predyspozycje rodzinne, przebyte złamania w wieku dorosłym czy długookresowe przyjmowanie niektórych leków, np. glikokortykosteroidów. Do czynników ryzyka osteoporozy należą także: zbyt niska zawartość wapnia w codziennej diecie, niedobór witaminy D, nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu, siedzący tryb życia i unieruchomienie.

Czytaj także: Mleko z grzybów zastąpi naturalne i pełnowartościowe mleko krowie?

Dieta kluczowa

Osteoporozie można zapobiegać. Jak zauważa przedstawicielka NIŻ-PZH – PIB, w profilaktyce oraz w leczeniu osteoporozy rolę odgrywa szereg czynników. Niezwykle istotny jest odpowiedni sposób odżywiania dostarczający składników, które wpływają na stan naszych kości. Należą do nich wapń, odpowiednia ilość fosforu, witamina D, odpowiednia ilość białka, a także witamina K, witamina C, magnez czy izoflawonoidy pochodzenia roślinnego. Z czynników pozażywieniowych pozytywną rolę odgrywa np. regularna, umiarkowana aktywność ruchowa. Czynniki żywieniowe, które mogą obniżać masę kostną to nadmierne spożycie sodu (soli), białka, witaminy A, kawy i alkoholu. Negatywnie na stan kości wpływa również palenie tytoniu czy zbyt niska masa ciała (BMI < 18,5 kg/m2).

Z racji tego, że wapń jest w profilaktyce i leczeniu osteoporozy istotnym składnikiem należy dbać o jego dostarczanie wraz z codzienną dietą – podkreśla Anna Taraszewska. - Składnik ten znajdziemy w różnych produktach spożywczych. Bardzo dobrym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest właśnie mleko i większość przetworów mlecznych. W mleku i jego przetworach występuje cukier mleczny – laktoza, który zwiększa przyswajalność wapnia. Dodatkowo produkty te charakteryzuje dość dobry stosunek wapnia do fosforu, co również ma znaczenie dla prawidłowego wchłaniania wapnia.

Przypomina, że zgodnie z zaleceniami dzieci od 4 roku życia i młodzież powinny otrzymywać minimum 3 szklanki, a dorośli – 2 szklanki mleka dziennie. Oczywiście można je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem, a częściowo także serem. Pełnotłuste produkty mleczne warto zastępować tymi o mniejszej zawartości tłuszczu. W przypadku osób starszych zalecane są głównie fermentowane produkty mleczne – co najmniej 3 duże szklanki.

Mleko i naturalne przetwory mleczne, zwłaszcza fermentowane, są wartościowym składnikiem diety niezależnie od wieku. Nie tylko dzieci i młodzież, ale także osoby dorosłe i seniorzy jeśli nie mają przeciwwskazań zdrowotnych czy innych powodów do rezygnacji ze spożywania tej grupy produktów, powinni po nie sięgać. Mleko i jego przetwory dostarczają wapnia, a odpowiednia ilość tego składnika w diecie w przypadku osób dorosłych i starszych sprzyja zahamowaniu ubytku masy kostnej postępującej wraz z wiekiem, a w dalszej perspektywie może zapobiegać złamaniom kości.

Pamiętajmy, że osoby starsze mają wyższe zapotrzebowanie na wapń – przypomina Anna Taraszewska.

Wynika ono m.in. z gorszej przyswajalności tego składnika u seniorów oraz zwiększonego wydalania wapnia z moczem na skutek przyjmowania niektórych leków, np. moczopędnych.

Zauważa ona, że podstawą dobrze skomponowanej diety jest urozmaicenie, więc warto sięgać po różne produkty mleczne. Dla osób starszych szczególnie polecane są jednak fermentowane produkty mleczne, np. jogurty, kefir, maślanka. Warto wybierać naturalne produkty mleczne, a także te o mniejszej zawartości tłuszczu. Należy pamiętać, że znaczną zawartość tłuszczu i soli mają np. sery żółte czy pleśniowe dlatego z rozwagą należy podchodzić do ich uwzględniania w codziennej diecie.

Czy spożywamy właściwe ilości mleka?

Czy Polacy spożywają wystarczające ilości mleka i jego przetworów? Jak mówi Anna Taraszewska, z punktu widzenia dietetyka trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ optymalne spożycie mleka czy jego przetworów jest kwestią indywidualną uzależnioną m.in. od stanu zdrowia. Część osób nie może np. spożywać mleka lub musi je ograniczać. Punktem odniesienia mogą być jednak zalecenia zdrowego żywienia, zgodnie z którymi w codziennej diecie zdrowej osoby dorosłej warto uwzględnić 2 szklanki mleka, które można zastąpić produktami mlecznymi typu jogurt, kefir, maślanka czy częściowo serem, a w diecie seniora – 3 duże szklanki głównie fermentowanych produktów mlecznych. Według danych z 2018 r. przeciętne miesięczne spożycie (bez spożycia w placówkach gastronomicznych) mleka płynnego i napojów mlecznych (włączając jogurt, ale bez deserów mlecznych oraz napojów mlecznych typu: kefir, maślanka) w gospodarstwach domowych na osobę wynosiło 3,44 litra co po przeliczeniu daje szacunkowo około pół szklanki dziennie. To mniej niż określają zalecenia.
Warto więc zadbać o mocne kości – m.in. poprzez wprowadzenie do swojej diety odpowiednich ilości produktów mlecznych. Sięgajmy po nabiał wytwarzany w polskich zakładach mleczarskich - mogą się one pochwalić najnowocześniejszymi technologiami zapewniającymi m.in. bezpieczeństwo i higienę produkowanej żywności.

Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.Autor: Emilia Gromczak 26-01-2022 10:00:00

Mlekpol z rekordowymi wynikami. Ponad 2 mld litrów w skupie mleka

Edmund Borawski, Prezes Spółdzielni Mlekpol poinformował, że w skupie mleka w 2021 r. mleczarnia przekroczyła 2 mld litrów. Jest to rekordowy wynik. 

Mleczarnia Mlekpol osiągnęła w 2021 r. rekordowy wynik, przekraczając 2 mld litrów w skupie mleka w owym roku. Wyroby SM Mlekpol trafiają nie tylko na rodzimy rynek, ale także na eksport. Blisko 30% całej produkcji dostarczana jest do ponad 90 krajów na całym świecie, a kultowe mleko Łaciate dociera aż na 6 kontynentów. Do wysoko cenionych marek należą takie, jak m.in. Łaciate, Milko czy Mazurski Smak.

Prezes Borawski: Wynik został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy

Mleczarnia osiągnęła w 2021 r. rekordowy wynik, przekraczając 2 mld litrów w skupie mleka w owym roku.

"Tak imponujący wynik został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy blisko 9 tys. rolników-dostawców" – informuje Edmund Borawski, Prezes Spółdzielni. Rekord ten pochodzi tylko z własnej bazy surowcowej z dynamiką 2,1% w stosunku do 2020 r.

Do rekordowego wyniku przyczynił się kolejny tzw. milioner, czyli rolnik sprzedający rocznie ponad milion litrów mleka. Obecnie jest ich już 17. Mlekpol skup

Spółdzielnia Mlekpol realizuje kolejną ważną inwestycją, jaką jest magazyn wysokiego składowanie w Grajewie. Ma on na celu podnieść wydajność firmy, między innymi poprzez możliwość jeszcze sprawniejszego przygotowania produktów do dystrybucji, co znacząco skróci czas realizacji zamówień. 

Popularność wyrobów SM Mlekpol

Wyroby SM Mlekpol trafiają na rynek krajowy, ale i również na eksport. Blisko 30% całej produkcji dostarczana jest do ponad 90 krajów na całym świecie, a kultowe mleko Łaciate dociera aż na 6 kontynentów. Nowe kierunki, które dają perspektywę z roku na rok to m.in.  Turcja, Azerbejdżan, Gruzja, Armenia czy Kazachstan.

Każdego dnia do 13 zakładów Mlekpol (SM) w całej Polsce trafia ponad 5,5 mln litrów mleka. Jeden z największych producentów nabiału w Polsce przetwarza surowiec na kilkadziesiąt produktów. Cenione marki to m.in. Łaciate, Milko czy Mazurski Smak.

 

Czytaj także: Mlekpol: Konsumenci znów poszukują innowacyjnych produktów

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Emilia Gromczak 26-01-2022 08:02:57

Danone deklaruje, że do 2050 osiągnie neutralność klimatyczną

Danone Sp. z o.o. został nagrodzony międzynarodowym certyfikatem, który poświadcza wysokie standardy zarządzania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Przedsiębiorstwo spożywcze znane nam m.in. z jogurtów otrzymało międzynarodowy certyfikat B Corp poświadczający wysokie standardy zarządzania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma jednak od dawna ma w planach do 2025 r. doprowadzić do tego, że opakowania wszystkich jej produktów w 100% będą zdatne do recyklingu oraz osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. 

Danone ma w planach osiągnąć neutralność klimatyczną

Przedsiębiorstwo spożywcze Danone deklaruje, że do 2025 r. jej wszystkie opakowania produktów będą w 100% zdatne do recyklingu. Z kolei do  2050 r. firma ma w planach osiągnąć neutralność klimatyczną (Net Zero Carbon). Ambicją Danone jest również m.in. zmiana postaw żywieniowych Polaków i popularyzacja w Polsce diety fleksitariańskiej

Certyfikat B Corp zobowiązuje do wdrożenia nowych praktykDanone środowisko

Ostatnio Danone otrzymał międzynarodowy certyfikat B Corp poświadczający wysokie standardy zarządzania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest on pierwszą spółką tej skali certyfikowaną jako B Corp w Polsce. W związku z tym firma jest zobowiązana do wprowadzenia nowych praktyk i programów dot. aspektów zdrowotnych i w zakresie ochrony i odnowy zasobów planety do 2030 r. 

Czym właściwie jest certyfikat B Corp i komu jest przyznawany? 

B Corp (Benefit Corporation) to międzynarodowy ruch zrzeszający ponad 4400 firm, które mogą poszczycić się wysokimi standardami działań w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Za proces certyfikacji firm odpowiada B Lab – niezależna organizacja non profit, zrzeszająca ekspertów oceniających sposoby działania operacyjnego i wpływ biznesu na 5 obszarów: klientów, środowisko, społeczności, zarządzanie oraz pracowników. Certyfikat B Corp przyznawany jest firmom umiejętnie łączącym działalność biznesową ze zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem. W ciągu najbliższych ośmiu lat Danone poszerzy swoje działania i programy w zakresie ochrony i odnowy zasobów planety, zrównoważonego i rentownego wzrostu czy wprowadzania zmian postaw żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem promocji diety fleksitariańskiej.

Sprawdź też: Neutralność klimatyczna będzie kosztowała Polskę 240 mliardów euro

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com


Autor: Monika Faber 23-01-2022 15:00:47

Żywienie bydła zielonkami zwiększa mleczność krów

Prawidłowe żywienie bydła zielonkami jest bardzo ważne, bowiem dobrze dobrane zielonki powodują między innymi wzrost mleczności u krów.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak np. wahania temperatur czy nadmierny brak wilgoci, nie są sprzyjające dla wzrostu traw na łąkach i pastwiskach. Zielonki sprawiają jednak, że zwiększa się mleczność krów. Nieumiejętnie wprowadzone do żywienia, powodują z kolei spadek mleczności, a także zwiększają ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. Kluczem do dobrego żywienia bydła jest stopniowe wprowadzanie zmian. Co prawda nie jest to jeszcze czas na wypędzanie bydła, aczkolwiek dzięki temu, można się do niego odpowiednio przygotować.

Żywienie bydła zielonkami niezwykle ważne

Żywienie bydła zielonkami jest ważne, ponieważ zielonka jest jedną z pasz objętościowych soczystych. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka (średnio 15%), a także witamin i składników mineralnych. Wartość pokarmowa zielonki zależy od składu botanicznego runi jak również stadium wegetacji roślin. Najwyższa zawartość białka występuje wiosną. Wtedy ruń jest w fazie dojrzałości pastwiskowej. Zielonki sprawiają, że zwiększa się mleczność krów, jednak nieumiejętnie wprowadzone do żywienia, powodują spadek mleczności, a także zwiększają ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych (białko zielonki wskazuje podatność na rozkład w żwaczu, czego skutkiem jest wzrost stężenia amoniaku). Mikroorganizmy trawienne, które bytują w żwaczu, nie tolerują gwałtownych zmian pasz i dawek pokarmowych, dlatego tak ważne jest, by każdą nową paszę wprowadzać stopniowo. Zbyt nagłe wprowadzenie nowego pokarmu zawsze prowadzi do zaburzeń żwacza i trawienia, co objawia się spadkiem produkcji mleka, biegunką, utratą apetytu i pogorszeniem składu mleka. Straty te nie dość, że są trudne do odrobienia, to również znacznie obniżają efekty ekonomiczne.

Jeśli zbyt gwałtownie przejdzie się z systemu żywienia zimowego na żywienie bydła zielonkami, zawartość tłuszczu w mleku może spaść nawet o 1%. Wiąże się to z niską zawartością włókna w zielonkach, dlatego ważne jest, by uzupełnić niedobór włókna sianem lub słomą. Niedostateczna ilość włókna w dawce powoduje upośledzenie procesu przeżuwania i skutkuje zakwaszeniem żwacza. Najbardziej narażone na niedobór włókna są krowy wysokomleczne, które otrzymują duże dawki paszy treściwej. Zaburzenia w trawieniu uruchamiają system obronny organizmu, co może powodować wzrost komórek somatycznych w mleku.

Aby właściwie przygotować paszę dla bydła, każdy hodowca musi ograniczyć proporcje składników, które były głównym źródłem białka przed rozpoczęciem okresu wypasu. Należą do nich poekstrakcyjna śruta sojowa czy słynna śruta rzepakowa. Z drugiej strony należy bezwzględnie usunąć mocznik z dawki, ponieważ azot powstały w wyniku jego rozkładu, a następnie amoniak, mogą być szkodliwe dla wątroby i zatruwać organizm krów. Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie dostosowanie poziomu energii. Aby efektywnie wykorzystać białko paszowe do produkcji białka przez bakterie w żwaczu, należy zwiększyć stosunek składników energetycznych do 25-30%.

Należy pamiętać, że są to głównie pasze objętościowe, a nie koncentraty i zbyt duża ilość w jednej dawce może prowadzić do kwasicy. W małych gospodarstwach dobrym źródłem energii są wysłodki buraczane, natomiast w dużych oborach najczęściej stosuje się kiszonkę z kukurydzy. Ważną rolę odgrywa również kolejność karmienia. Zarówno w żywieniu tradycyjnym, jak i w pełnej dawce (TMR), zanim krowa pójdzie na wypas, wskazane jest karmienie jej głównie paszą energetyczną, ponieważ proces jej rozkładu trwa dłużej, niż białka zielonki. Oprócz zmiany składu diety nie możemy zapominać o stopniowym wprowadzaniu zielonki do codziennej diety krów. Pod tym względem zasadne jest „pastwiskowanie” bydła do 2-3 godzin w pierwszych dniach wypasu. Ważne jest, aby krowy przyzwyczaić do wypasu, gdy trawa ma około 10 cm wysokości.

Zalety pastwisk

Hodowcy, Żywienie bydła zielonkami którzy mają wątpliwości co do opłacalności wykorzystania pastwisk do karmienia swoich krów, powinni mieć na uwadze fakt, że takie wypasanie bydła pozwala przede wszystkim obniżyć koszty związane z przygotowaniem i dystrybucją paszy oraz znacząco wpłynąć na zdrowie zwierząt. Szacuje się, że przy wykorzystaniu dobrej jakości runi, można uzyskać dziennie 18-20 kg mleka, co w ogólnym systemie alkierzowym wymaga zazwyczaj użycia znacznej ilości drogich składników. Dodatkową korzyścią jest nieograniczony ruch krów na świeżym powietrzu, co stabilizuje ich kondycję (zmniejsza ryzyko otłuszczenia) oraz poprawia zdrowie racic i kopyt. Nie bez znaczenia jest również działanie światła słonecznego, które sprzyja syntezie witaminy D3. Odpowiada ona za prawidłowe wchłanianie minerałów i witamin, oraz wspiera funkcje układu odpornościowego. Wypas ma również korzystny wpływ na manifestację zewnętrznych objawów rui, co zwiększa skuteczność wykrywania rui i precyzyjną datę inseminacji.

W przypadku dużych gospodarstw, o dużej powierzchni terenów zielonych, pastwisko jest tanim i wciąż nieocenionym źródłem białka dla krów mlecznych. Należy jednak pamiętać, że wyznacznikiem skuteczności stosowania jest zmiana dotychczasowego składu diety oraz stopniowe żywienie bydła zielonkami. Jest wiele powodów, aby wypędzać krów z obory, nie tylko ze względu na portfel rolnika, ale także dla korzyści dla samych krów.

Czytaj też: Kwasica, czyli niebezpieczna choroba metaboliczna krów

lodr.konskowola.pl/fot.pixabay

 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.