Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 10-06-2021 12:24:44

Dlaczego warto sięgać po mleko i jego produkty?

mleko

Mleko to napój, który towarzyszy nam już od najmłodszych lat, ale czy wiecie czemu? Odpowiedz jest prosta, mleko i produkty mleczne to cenne źródło witamin i minerałów. Stanowi ono źródło wapnia, magnezu, potasu, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie: B1, B2, B6, B12.

Mleko dla dzieci

Rezygnacja z nabiału w jadłospisie najmłodszych pociąga za sobą szereg określonych konsekwencji zdrowotnych. Bardzo poważnie zostaje zachwiany jego rozwój fizyczny i intelektualny, wskutek deficytu witamin i składników mineralnych, których najlepszym źródłem są właśnie produkty mleczne.mleko 0090867

Mleczna kampania dla najmłodszych

Aby poznać więcej mlecznych tajemnic zachęcamy do dołączenia do bezpłatnego projektu pt. „Dzieciaki Mleczaki” realizowanego przez Polską Izbę Mleka i sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka. Aby dołączyć do projektu wystarczy wejść na stronę www.dzieciakimleczaki.pl i wypełnić deklarację online, podpisać i przesłać skan na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony www.dzieciakimleczaki.pl oraz fanpage na FB projektu, gdzie na bieżąco możecie śledzić działania realizowane w ramach projektu oraz poznać mnóstwo mlecznych ciekawostek.

Projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Czytaj także: Eksport produktów mleczarskich – USA i UE z wyraźnym wzrostem

PIM/fot. pixabay/PIMKorekcja racic u bydła – wykonaj ten zabieg prawidłowo

Krowy powinny pewnie stać na nogach. Problemy związane z racicami mogą przyczynić się do zmniejszonej laktacji. Jak powinna wyglądać prawidłowa korekcja racic?

System utrzymywania zwierząt odpowiada w głównej mierze za częstotliwość wykonywania korekcji racic. W systemie alkierzowym zaleca się korekcję 3-4 razy w roku. Z kolei w systemie alkierzowo-pastwiskowym 2 razy w roku. Bardzo istotny element stanowi tutaj stan fizjologiczny krów. Jeśli jest on dobry, można wtedy dobrać najbardziej optymalny termin zabiegu.

Zabiegi przeprowadza się na początku i końcu laktacji

Pierwsze miesiące laktacji to czas, w którym powinno się regularnie dokonywać korekty racic u zwierząt. Jednakże początki cyklu produkcyjnego nie są jedynymi okresami, bo gdy kończy się czas laktacji, to podnosi się ryzyko wystąpienia infekcji i kulawizn. Przyczyny schorzenia racic są różne. Dlatego specjaliści zalecają profilaktyczne wykonywanie korekty racic tuż przed zasuszeniem. Odradza się natomiast stosować korekcję na 2-3 tygodnie przed spodziewanym terminem wycielenia, co jest praktyką w niektórych gospodarstwach. Zwierzę ma również stres związany z przepędzaniem i umieszczaniem w poskromie. Taki stres może doprowadzić do zbyt dużego wydzielania się kortyzolu, a co za tym idzie do stresu oksydacyjnego. Taki stan może prowadzić do obniżenia bariery immunologicznej organizmu, a tym samym zwiększać podatność na choroby.korekcjaracic1

Ponadto nadmierny stres powoduje niekontrolowane zachowania zwierząt w poskromie. Wtedy może dojść do upadku lub stłuczenia części ciała krowy, a to z kolei doprowadza do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu. Wyjątek tutaj stanowią nagłe uszkodzenia struktury racic. Wtedy stan fizjologiczny zwierzęcia nie ma znaczenie i trzeba przeprowadzić korekcję racic. Optymalnym terminem korekcji racic są 3-4 miesiące po wycieleniu oraz 1-2 miesiące przed zasuszeniem.

Korekcja racic – kto może wykonać zabieg?

Wyspecjalizowane firmy zajmują się korekcją racic. Takie firmy muszą posiadać specjalistyczne narzędzia oraz przygotowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że rolnicy osobiście się tym zajmują. Również muszą posiadać do tego odpowiednie przygotowanie oraz infrastrukturę. Wszyscy zaznaczają, że wiedza oraz dobre przygotowanie jest kluczem do osiągnięcia celu, jakimi są zdrowe racice.

Korekcja racic krok po kroku

Na początku należy dokładnie wyczyścić puszki racicowe z zaschniętego obornika. Później wykonujemy pomiar palców, a w razie konieczności przycinamy je na odpowiednią długość.

Następnie przystępujemy do poziomowania palców, zaczynając od czubka palca wewnętrznego, a kończąc na piętce. Ponadto wycięcie rowka przyśrodkowego pozwoli nam na przywrócenie funkcji racicy. W tym przypadku świeży obornik może się przecisnąć się przez szparę międzypalcową i ją w miarę dokładnie oczyścić.

Ostatnim krokiem jest odtworzenie piętki. Po odtworzeniu piętki musimy pieczołowicie oczyścić oraz wymodelować przyraciczki. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach, gdy chcemy odciążyć uszkodzony palec musimy podkleić tzw. blok racicowy na zdrowym palcu.

Czytaj także: Korekcja racic u bydła – dlaczego ten zabieg jest potrzebny?

źródła:wmodr.pl,fot.pixabay.com


Wołowina notuje wzrost sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii

Wołowina ma dobry sezon w Wielkiej Brytanii, ponieważ sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4 procenta w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Sprzedaż detaliczna wołowiny – wraz z innymi mięsami, takimi jak jagnięcina – gwałtownie wzrosła w 2020 roku, gdy ludzie zaczęli przygotowywać domowe posiłki, podczas wprowadzonych obostrzeń. Ogólne trendy w sprzedaży detalicznej powracają do modeli sprzed pandemii, ale sprzedaż czerwonego mięsa utrzymuje się na wysokim poziomie w porównaniu z 2019 rokiem.

Wołowina notuje lepszą sprzedaż niż przed okresem pandemii

W okresie do 31 października 2021 roku brytyjscyWolowina 026 konsumenci wydali łącznie 512,1 miliona funtów na wołowinę w sprzedaży detalicznej w całej Wielkiej Brytanii. Chociaż jest to mniej niż za analogiczny okres w zeszłym roku, wołowina zanotowała wydatki wyższe o 4,4 procenta niż sprzed przed pandemią w 2019 roku.

Glesney Phillips, analityk w Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC), zauważa:

“Przy analizie wzorców popytu klientów ważny jest kontekst. Pomimo złagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem, nawyki zakupowe i żywieniowe pozostają zmienne. Sektor gastronomiczny powoli wychodzi z bardzo burzliwych czasów, ale w drugim kwartale tego roku wciąż stanowił tylko 75 procent swojej wielkości w porównaniu z 2019 rokiem. Przy sprzedaży artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii mniejszej o 7,3 procenta w porównaniu do 2019 roku, jasne jest, że coraz więcej konsumentów nadal je w domu i dokonuje większych, ale rzadszych zakupów detalicznych. W tym roku ludzie wydają na steki więcej niż w 2019 roku, a udział mięsa mielonego w sprzedaży ogółem jest zauważalnie mniejszy. Jest to pozytywne z punktu widzenia utrzymania równowagi tuszy i zwiększania jej wartości. Raporty branżowe wskazują, że wołowina notuje duży popyt przed świętami Bożego Narodzenia, ponieważ ludzie spotykają się, aby cieszyć się dobrym jedzeniem”.

Z najnowszych danych British Cattle Movement Service (BCMS) wynika, że ​​całkowita liczba bydła w wieku powyżej 12 miesięcy spadła o 1 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku na dzień 1 października 2021 roku Sugeruje to, że podaż żywca na rynku brytyjskim w krótkim okresie pozostanie ograniczona, co powinno pomóc w utrzymaniu wysokich cen żywca na rynkach aukcyjnych.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku brytyjska wołowina powróciła po wielu latach na amerykański rynek.

Czytaj też: Kanadyjski rynek mięsa w kryzysie

meatinfo.ru/fot.Pixabay


Największa farma mleczna na świecie znajduje się w Arabii Saudyjskiej

Największa farma mleczna na świecie to „Almarai”. Produkuje rocznie ponad 1 200 000 000 litrów mleka i znajduje się w Arabii Saudyjskiej.

Saudi Arabian Dairy Farm „Almarai” jest prawdopodobnie największą farmą mleczną na świecie. Produkuje rocznie ponad 1 200 000 000 litrów mleka i znajduje się w Arabii Saudyjskiej. Farma obejmuje co najmniej 93 711 krów, w tym 72 985 jałówek, i zatrudnia 2750 osób w 5 różnych jednostkach.

Farma mleczna w Arabii największą na świecienajwiększa_farma_mleczna_arabia.jpg

Saudi Arabian Dairy Farm „Almarai” jest prawdopodobnie największą farmą mleczną na świecie. Ta gigantyczna saudyjska farma mleczna, która odpowiada słodkiej nazwie „Almarai”, obejmuje co najmniej 93 711 krów, w tym 72 985 jałówek, i zatrudnia 2750 osób w 5 różnych jednostkach.

Almarai produkuje rocznie ponad 1 200 000 000 litrów mleka o średniej zawartości tłuszczu 3,45%, podczas gdy każda krowa mleczna produkuje średnio 41 litrów mleka dziennie, czyli prawie 13 500 litrów rocznie. Ta największa farma mleczna na świecie ma 75 dojarni szybkiego wyjścia, a krowy są tam dojone 4 razy dziennie.

Według analizy International Farm Comparison Network (IFCN) największe farmy znajdują się w Chinach, w USA, w Rosji i Arabii Saudyjskiej. W krajach tych zauważalny jest trend powstawania dużych ferm bydła mlecznego, a te istniejące starają się powiększać swoje wpływy.

Praca w Arabii 

Największa farma mleczna regularnie rekrutuje liderów stada do zarządzania grupami 5200 krów mlecznych i ich orszaków. Oferują pensję przekraczająca 500 000 dirhamów rocznie oraz  dodatkowe korzyści, takie jak bilety powrotne czy płatne wakacje.

Obejrzyj: (O)ceny rolnicze: Handel zagraniczny na rynku mleka

agrimaroc.ma/fot.pixabay.com


Grecki potentat mleczarski FAGE zainwestuje fortunę w Niderlandach

FAGE to bardzo znacząca w rynku jogurtów oraz międzynarodowa firma mleczarska. Działa na wielu rynkach, w tym np. w USA, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Grecji.

“Ponieważ nadal rozwijamy naszą działalność i zwiększamy wielkość sprzedaży w Europie, planujemy uzupełnić moce produkcyjne naszych greckich zakładów dodatkowymi mocami produkcyjnymi w Europie. Planujemy zastosować tę samą najnowocześniejszą technologię i procesy w nowym zakładzie produkcyjnym w Niderlandach, z których korzystamy w naszym zakładzie produkcyjnym w USA” – przekazała firma.

FAGE chce uzyskać łatwiejszy dostęp do rynków Europy Zachodniej

Dla FAGE budowa zakładu w Niderlandach oznacza łatwiejszy dostęp do surowca dla swojego głównego produktu – surowca od krów mlecznych – również do rynków Europy Zachodniej. Jednak dla przemysłu w Grecji oznacza to prawdopodobnie zmniejszenie produkcji w lokalnym zakładzie oraz spadek ilości mleka, które firma sprowadza od greckich producentów.

Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu na Niderlandy przypada 9,6 procenta całego świeżego mleka krowiego w UE, które zostało zebrane i wysłane do przemysłu mleczarskiego. Ustępuje ona jedynie Niemcom (22,4 procenta) i Francji (17 procent).

Nowy zakład FAGE ma powstać w Hoogeveen, w północno-wschodnich Niderlandach, w parku biznesowym Riegmeer Hoogeveen. To blisko autostrady, która pomoże w wysyłce produktów firmy. Firma podpisała wstępną umowę z władzami lokalnymi na 15-hektarową działkę, na której powstanie zakład.

Grecki potentat zainwestuje w nowy zakład 150 milionów euro

Projekt będzie inwestycją o wartości 150 milionów euroFAGE 02 i stworzy 250 nowych miejsc pracy; zwiększając również roczną wydajność produkcyjną greckiego przedsiębiorstwa mleczarskiego o około 40 000 ton jogurtu.

Zgodnie z planami firmy, nowa fabryka rozpocznie działalność w drugiej połowie 2024 roku. FAGE zainstaluje innowacyjne urządzenia i technologię, które zainstalowała również w swoim zakładzie w USA.

Firma zauważyła w oświadczeniu, że ściśle współpracuje nie tylko z władzami lokalnymi w Hoogeveen, ale także z korporacją „Invest in Holland”, lokalną spółką wodociągową i innymi lokalnymi.

Nowy plan będzie drugą jednostką FAGE za granicą, ponieważ firma mleczarska zbudowała jednostkę produkującą jogurt w Johnstown w stanie Nowy Jork w 2008 roku. Dziś greckie przedsiębiorstwo jest aktywne w 31 krajach, a jej najważniejszymi rynkami są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.

Przypomnijmy, że Mlekovita uruchomiła sprzedaż online dla branży HoReCa.

Czytaj też: Mleczarski gigant Saputo kupuje firmy z sektora wegańskiego i białkowego

forummleczarskie.pl/fot.Twitter


Sprawdź jaki powinien być odpowiedni mikroklimat pomieszczeń dla bydła

Mikroklimat pomieszczeń dla bydła to czynnik, który stanowi o dobrostanie zwierząt. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby to osiągnąć.

Temperatura, wilgotność względna powietrza, stężenie szkodliwych gazów, hałas oraz oświetlenie – to są najważniejsze czynniki jakie składają się na mikroklimat w oborze. Aby zjawiska te nie szkodziły zwierzętom, musisz starać się utrzymywać je w poziomie nieszkodliwym.

Kwestia temperatury i systemu wentylacji

Temperatura stanowi ważny czynnik, który ma wpływ na dobrostan zwierząt, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w jakości mleka. Bydło lepiej znosi zbyt niskie temperatury niż te zbyt wysokie. Upały podczas lata mogą powodować proces powstania stresu cieplnego u krów. To prowadzi do spadku produkcyjności.

Bez dobrze działającego systemu wentylacji nie ma mowy o utrzymaniu właściwego mikroklimatu pomieszczeń. Można wybrać wentylację naturalną, mechaniczną lub je ze sobą połączyć. Nie można kierować otworów nawiewnych na zwierzęta. Zalecane wartości parametrów przedstawia grafika poniżej:

mikroklimat pomieszczen dla bydla2

Z kolei słaba wymiana powietrza w budynku może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji szkodliwych gazów. Żeby zachować optymalne warunki, to poziom dwutlenku węgla nie powinien przekroczyć 3000 ppm. Jeśli stężenie gazu przekroczy normę może w konsekwencji przyczynić się do osłabienia procesów utleniania, a to doprowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi.

Siarkowodór to bardzo niebezpieczny gaz. Jego minimalne przekroczenie (max. do 5 ppm) powoduje zatrucie układu nerwowego i niedotlenienie organizmu.

Amoniak za to nie może przekroczyć stężenia 20 ppm. Zawyżone ilość stężenia w powietrzu prowadzi do zapalenia spojówek, podrażnienia błon śluzowych jamy nosowej, krtani, tchawicy i oskrzeli. Gdy stężenie amoniaku w powietrzu utrzymuje się dłużej to wtedy organizm bydła może nawiedzić anemia, spadek odporności, a w ekstremalnych przypadkach powoduje zatrucie organizmu. Z racji tego niezbędne jest częste usuwanie odchodów.

Problematyka równomiernego rozproszenia światła

Podstawa dobrego oświetlenia to równomierne rozproszenie. Rozproszenie światła umożliwia swobodne poruszanie się i pobieranie wody przez bydło. Dobrym jest oświetlenie naturalne (mierzone stosunkiem okien do podłogi) albo sztuczne (lx lub W/m2). Należy pamiętać, że oświetlenie sztuczne ma być tylko dodatkiem dla oświetlenia naturalnego.mikroklimat pomieszczen dla bydla3

Mikroklimat pomieszczeń dla bydła a sprawa hałasu

Czynnikiem mikroklimatu, który ma istotny wpływ jest hałas. 80 dB – to górna granica parametru, której hałas nie powinien przekraczać. Przekroczona granica wpływa na przyspieszenie akcji serca u krów. To przekłada się na mniejsze pobieranie przez nie paszy. A gdy zwierzęta przebywają znacznie dłużej pod wpływem hałasu, wtedy mogą pojawić się zaburzenia cyklu rujowego. To doprowadza do problemów związanych z zapłodnieniem oraz spadku w jakości mleka.

Czytaj też: Zielonki – jak karmić nimi bydło i uzyskać jak najlepszy efekt?

podr.pl/ fot.pixabay


Wyposażenie budynków dla bydła – wymagania w pigułce

Wyposażenie budynków dla bydła musi być wykonane z materiałów, które nie zaszkodzą zdrowiu zwierząt. Czyszczenie i odkażanie powinno być wygodne.

Budynki dla zwierząt są wyposażone przede wszystkim w podłogi, kojce i poidła. Ważny jest odpowiedni dobór podłoża. Powinno pasować do danej kategorii bydła. Często wybór pada na podłogi ażurowe, które są łatwe do utrzymania czystości i ograniczają nakłady pracy. W przypadku kojców, ważne jest to, aby furtki były umieszczone w odpowiedniej szerokości do furtek. 

Podłogi w budynkach inwentarskich

Wyposażenie budynków dla bydła powinno być przede wszystkim wykonane z nieszkodliwych materiałów dla zwierząt. Podstawowe wyposażenie, czyli podłogi muszą być twarde, równeWyposażenie budynków dla bydła podłoga i stabilne. Z kolei ich powierzchnia gładka. Ważne jest to, aby podłoże było dopasowane do danego zwierzęcia. W chowie i hodowli bydła często stosowanym rozwiązaniem jest utrzymanie na podłogach ażurowych. Budynki są również wyposażone w kojce. Tutaj też obowiązują pewne zalecenia. Zaleca się, aby szerokość furtek do kojców dla krów i jałówek cielnych wynosiła 100-110 cm, jałówek i młodego bydła opasowego 90 cm, a dla cieląt 70-90 cm. 

Wyposażenie budynków dla bydła w poidła i stół paszowy

Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody, dlatego najprościej wyposażyć budynki w poidła automatyczne. Ze względu na możliwość rozwoju niepożądanej mikroflory, zaleca się wymianę wody co 24 godziny. Jeśli chodzi o karmienie, to często stosuje się system karmienia bydła przez zadawanie pasz na stół paszowy. Wyposażenie budynków dla bydła w stół paszowy, paśnik czy żłób powinno być przemyślane. Konstrukcja miejsca powinna zapewnić swobodny dostęp do pokarmu oraz ograniczyć straty paszy. Ułatwienie stanowi także dokarmianie krów paszami za pomocą stacji paszowych lub taśm. Aktualnie coraz częściej w zadawaniu pasz wykorzystywane są nowoczesne technologie. Należą do nich m.in. wozy paszowe. Przypominamy, że według Rozporządzenia bydło karmi się co najmniej dwa razy dziennie paszą dostosowaną do wieku, masy i stanu fizjologicznego.

Czytaj także: Iglo dla cieląt – coraz bardziej popularny system odchowu

podr.pl/fot.pixabay.com 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.