O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Mieszanki TMR – jak odpowiednio karmić bydło podczas upałów

TMR

Bydło nie lubi upałów, a nadmierną temperaturę szczególnie dotkliwie odczuwają krowy mleczne. Pomóc może TMR, czyli pasza z mieszanki całkowicie wymieszanej.

W czasie upałów krowom należy bowiem zapewnić nie tylko jak najlepszy dobrostan, poprzez zraszanie obory chłodną wodą, czy wymuszanie ruchu powietrza bez przeciągów, ale również zadbać o skarmiane odpowiednią paszą. Wspomniana mieszanka paszowa przywieziona do obory i wysypana do żłobu czy na stół paszowy jest chłodna, co nie oznacza jednak, że jest zimna. Zwykle jej temperatura jest zbliżona do temperatury pokojowej. Przy temperaturze zewnętrznej 20°C, pasza może mieć temperaturę 10–15°C.

Mieszanki TMR

Jednym ze składników mieszanki TMR jest kiszonka, zwykle przechowywana w warunkach beztlenowych, co jest podstawą fermentacji mlekowej. Jednak wysoka temperatura otaczającego powietrza podgrzewa je, prowadząc do utraty składników odżywczych i obniżonej jakości paszy. Wzrost temperatury mieszanki paszowej zaburza równowagę mikrobiologiczną, gdyż mogą tam rozwijać się patogeny, którym sprzyja otaczające powietrze. Ponadto kiszonka zawiera bakterie z rodziny Enterobacteriaceae oraz drożdże i pleśnie, które fermentują cukry resztkowe po fermentacji mlekowej. Ponadto zawarta w koncentracie łatwo przyswajalna skrobia, będąca składnikiem TMR zostanie rozłożona przez szkodliwe bakterie.Ponadto podgrzana pasza ze względu na powstawanie w niej mikotoksyn obniża odporność krów, narażając ich zdrowie. Podgrzewanie mieszanki paszowej może prowadzić do nawet 13% zmniejszenia pobierania paszy, w porównaniu z żywieniem ze stabilizatorami zawierającymi kwas i dodatki glukoplastyczne.

Mieszankę można schłodzić, podgarniając ją kilka razy dziennie, ale może to wysuszyć mieszankę. Krowy starają się sortować paszę, szukając najsmaczniejszych części, którymi w TMR są drobne cząstki pasz treściwych. Podczas sortowania krowy nie zjadają w mieszance cząstek większych niż 2 cm (20 mm) i wybierają te o wielkości 2 mm, czyli dokładnie t tyle, ile mają pasze treściwe. Prowadzi to do zmniejszenia wydzielania śliny i zakwaszenia żwacza, a także zaburzeń motoryki jelit i trawienia włókien surowych. Aby temu zapobiec, pasza powinna mieć odpowiednią strukturę. Segregacji można również uniknąć poprzez dodanie młóta browarnianego, melasy lub preparatów melasopodobnych bądź kiszonych wysłodków prasowanych. Jednym z zalecanych środków zapobiegawczych jest też zganianie krów z legowisk i okólników o odpowiedniej porze, zraszanie nad stołem paszowym, polewanie i posypywanie mieszanin pasz dodatkami, takimi jak drożdże piwne, melasa czy gliceryna.

Nie należy dodawać wody do zbyt suchego surowca, ponieważ bakterie i tak jej nie wykorzystają. Można ją jednak wlać do kosza paszowego, co zwiększy wilgotność mieszanki i zapobiegnie jej kompostowaniu. Zaleca się nawet 4 litry wody na krowę lub 60–100 litrów na 1 tonę mieszaniny. Dodanie wody pomaga w utrzymaniu prawidłowej zawartości suchej masy w mieszance na poziomie około 50% (wg danych USA - 50-75%) oraz poprawia jej walory smakowe. Zyt dużo wody nawodni mieszankę powodując jej podgrzanie i psucie się, a krowy mniej jej zjedzą, co może wyczerpać zapasy energii w ich organizmie. Prawidłowy poziom pobierania suchej masy w TMR powinien wynosić około 22–24 kg dziennie. Należy regularnie kontrolować zawartość suchej masy w mieszaninie.

Czym stabilizować TMR?

Podczas wysokich temperatur szczególną uwagęMieszanka TMR 02 należy zwrócić na zawartość włókna NDF (neutralnego włókna detergentowego), ADF (kwaśnego włókna detergentowego)oraz NFC (węglowodanów nie-włóknistych) w skarmianych paszach. Zalecane jest zachowanie w suchej masie mieszaniny bezpiecznych wartości granicznych: dla NDF – nie mniej niż 25%, dla ADF – nie mniej niż 18%, dla NFC – do 42%. Przekroczenie tych poziomów może skutkować latem padnięciami krów, szczególnie tych o najwyższej wydajności.

Aby zwiększyć kaloryczność TMR, można dodać chronione tłuszcze (np. mydło wapniowe, potasowe). Jednak ich ilość nie powinna przekraczać 5-6% zawartości tłuszczu w suchej masie dawki. W okresie letnim wskazane jest również stosowanie dodatków pomagających ustabilizować pH płynu żwaczowego – kwaśnego węglanu sodu lub kwaśnego węglanu potasu.

Zadaniem różnych stabilizatorów TMR w okresie letnim jest ochrona pasz, mieszanek paszowych oraz dodatków paszowych przed nagrzewaniem i utratą wartości odżywczych. Produkty te nie mogą pogarszać smaku mieszanki i mieć niekorzystnego wpływu na krowy. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, ale również przestrzegać zalecanych czasów mieszania, aby nie doszło do zbytniego rozdrobnienia mieszaniny.

Sorbinian potasu jest dobrym dodatkiem stabilizującym. Związek ten zapobiega rozwojowi drożdży, dzięki czemu mieszanka nie nagrzewa się, nie pogarsza smaku oraz wartości pokarmowej i odżywczej. Ponadto nie zmienia składników aktywnych i probiotyków obecnych w paszy. Należy zauważyć, że sorbinian potasu jest składnikiem niektórych dodatków do kiszonki. Kolejnym dodatkiem chemicznym do TMR jest kwas mrówkowy, który występuje naturalnie na przykład: w pokrzywie. Dodanie go do mieszanki pozwoli zachować jej smak.

Do letniej stabilizacji TMR zaleca się też materiały paszowe zawierające drożdże piwowarskie (piekarnicze) – Saccharomyces cerevisiae. Występują powszechnie w mieszankach z propionianem wapnia, węglanem wapnia, węglanem wapniowo-magnezowym, chlorkiem sodu, glicerolem czy z suszonymi drożdżami paszowymi.

Czytaj też: Automatyzacja żywienia. Jak wpływa na produkcję żywca wołowego?

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023