O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Madeta modernizuje część kompleksu w Czeskich Budziejowicach

Madeta

Największa czeska mleczarnia Madeta ociepliła część kompleksu w Czeskich Budziejowicach. Jest to budynek biurowy, w którym naprawiono również dach oraz wymieniono okna. Podobne prace przygotowuje w budynku dawnej rozlewni mleka, gdzie znajdują się inne biura mleczarni. Kompleks służy również jako przestrzeń dla dużego magazynu, posiada warsztat samochodowy, działa również firma transportowo-logistyczna Milktrans. W ubiegłym roku mleczarnia zainwestowała w budynek 5 milionów koron czeskich.

Madeta przekształca budynek dawnej fabryki masła w biurowiec

Obszar o powierzchni prawie 30 000 metrów kwadratowych pochodzi z lat 60-tych ubiegłego wieku. Zakład produkcyjny ówczesnych mleczarni południowo-czeskich rozpoczął tam swoją działalność w marcu 1952 roku, natomiast produkcja w Czeskich Budziejowicach zakończyła się dopiero w 2010 roku. Ocieplenie biurowca trwało w zeszłym roku od sierpnia do Bożego Narodzenia.

Dach naprawiony, uzupełniony o docieplenie, budynek ocieplony. Wymieniono 61 okien, wymieniono czworo drzwi i zamontowano rolety sterowane elektrycznie. Pierwotnie drugi budynek, który czeka na docieplenie i wymianę okien zastąpił fabrykę masła. Madeta chce w tym roku wykonać tę pracę

– powiedziała rzeczniczka mleczarni.

Każdego dnia przez teren Czeskich Budziejowic przejeżdża 40 samochodów dostawczych i 10 ciężarówek. Pracuje tam 238 osób. Kompleks był sukcesywnie przekształcany: warsztat samochodowy funkcjonuje na terenie, w którym od 1967 roku znajdowała się suszarnia mleka, a w 1985 roku mleczarnia przekształciła ją w fabrykę masła. Obok znajdowała się rozlewnia mleka z chłodnią. Do 2007 roku w miejscach, w których dziś mieści się dyrekcja, istniała kuchnia z jadalnią.

W 1998 roku powstał magazyn centralny, przed którym wyburzono stare mieszkania, garaże i zbiornik wodny. Osiem lat później oryginalny magazyn i stare warsztaty zostały zburzone. W kompleksie mieści się również firma Milktrans oraz Akademia Madeta, która służy do prowadzenia szkoleń i konferencji.

Czytaj też: Pogłowie bydła w Polsce – ile właściwe mają go polscy hodowcy?

Madeta posiada obecnie cztery zakłady produkcyjne w Czechach

Produkcja w Czeskich Budziejowicach zakończyła sięMadeta 022 w 2010 roku.

Oprócz mleka, masła, twarogu, jogurtu, produktów kwaśnych czy sera w plastrach były jeszcze produkty, o których wielu pamięta: Termixes, Miláček i Lipánek; tu rozpoczęto ich produkcję w 1966, a w tym roku przypada 55 rocznica

– powiedziała rzeczniczka. W czasach komunizmu więźniowie chodzili też do mleczarni na budowę. Według inżyniera budowy i projektanta firmy Jana Prokeša było ich około dziesięciu.

Madeta posiada cztery zakłady produkcyjne – w Plané nad Lužnicí, Český Krumlov, Jindřichův Hradec i Pelhřimov. Zatrudnia 1500 osób i przetwarza dziennie 900 000 litrów mleka. Ma 170 dostawców surowego mleka, oferuje ponad 250 rodzajów produktów i eksportuje jedną piątą produkcji. W 2019 roku Madeta osiągnęła przychody w wysokości 5,54 miliarda koron i zysk po opodatkowaniu w wysokości 208,2 miliona koron; w zeszłym roku spodziewano się, że przychody będą o trzy do czterech procent wyższe rok do roku.

agris.cz/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023