O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Czerwone algi w diecie bydła zmniejszają emisje metanu przez krowy

Czerwone algi

Asparagopsis taxiformis to popularne krasnorosty pacyficzne, które mogą uratować świat przed gazami cieplarnianymi. Czerwone algi zawarte w karmie dla zwierząt hodowlanych zmniejszają emisje metanu. Bydło, które zjadało zaledwie trzy uncje wodorostów dziennie przez pięć miesięcy, przybierało na wadze tak samo jak ich stado rówieśników, emitując jednocześnie o 82% mniej metanu do atmosfery.

Czerwone algi w diecie krów

Badania przeprowadzone w Australii i Kanadzie wykazały, że czerwone algi dodane do paszy dla zwierząt gospodarskich znacznie zmniejszają ilość metanu wytwarzanego przez zwierzęta. Według ekspertów same krowy odpowiadają za kilkanaście procent całkowitej emisji metanu, a według EPA Stany Zjednoczone są czwartym co do wielkości producentem bydła na świecie po Chinach, Brazylii i Indiach.

Teraz naukowcy z University of California w Davis wykazali, że czerwone algi hamują odbijanie, a dodanie ich do diety bydła nie szkodzi wzrostowi zwierząt ani nie zmienia smaku wołowiny. Bydło, które zjadało zaledwie trzy uncje wodorostów dziennie przez pięć miesięcy, przybierało na wadze tak samo jak ich stado rówieśników, emitując jednocześnie o 82% mniej metanu do atmosfery.

University of California-Davis śledził wcześniejsze badania krów mlecznych, w których emisja metanu została zmniejszona o 50%. Ich dzienną dawkę wodorostów stosowano od czasu, gdy krowy były młode, aż do dorosłości. Naukowcy odkryli, że czerwone algi nawet w przypadku dłuższego spożywania przez zwierzęta, nie zmieniają smaku mleka.

 Wojciechowski w ogniu krytyki ze strony rolników! "On z nas drwi!"

Czerwone algi słabo dostępne

Jest jednak jeden problem: wszyscy badacze Czerwone algi używali czerwone algi Asparagopsis toxiformis. Jest to jeden z najpopularniejszych składników wodorostów w kuchni hawajskiej i jest tradycyjnie używany w pokerze. Jednak zapasy dzikich upraw to za mało i już powstają startupy, które je produkują.

SeafoodSource informuje, że Szwedzki Królewski Instytut Technologii nawiązał współpracę z Uniwersytetem Yale w celu hodowania krasnorostów w zbiornikach lądowych z zamiarem dostarczenia ich hodowcom na całym świecie.

Australijski projekt o nazwie Greener Grazing jest pierwszym, w którym opracowano metody produkcji i wysiewu zarodników szparagozy do uprawy w oceanie. W zeszłym roku suszony produkt o nazwie FutureFeed, stworzony na Uniwersytecie Jamesa Cooka we współpracy z Meat and Livestock Australia, zdobył nagrodę Food Planet w wysokości 1 miliona dolarów. Dawki od jednego do dwóch procent suszonych alg zmniejszają emisję metanu od przeżuwaczy o 99 procent.

Producenci twierdzą, że gdyby tylko 10% światowych hodowców dodawało czerwone algi do swojej codziennej paszy dla zwierząt, byłoby to równoznaczne z usunięciem z dróg 100 milionów samochodów emitujących zanieczyszczenia.

meatinfo.ru/fot.greenergrazing.org/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023