O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Cielęta opasowe – wybór rasy zależny od sposobu opasu

Cielęta

Cielęta do opasu można pozyskać na podstawie trzech głównych sposobów wyboru. Do pierwszego z nich należą cielęta-odsadki, które pochodzą z mięsnych stad. Drugą grupę stanowią zwierzęta, pochodzące ze stad mlecznych, natomiast trzecią alternatywą są mieszańce towarowe. Cielęta mogą być opasane w sposób intensywny, który gwarantuje wysoką masę ciała.

Cielęta – korzyści z krzyżowania towarowego bydła mlecznego i mięsnego

Biorąc pod uwagę zdecydowaną przewagę liczebną krów użytkowanych w kierunku mlecznym i znacznie mniejszą liczbę krów mięsnych, najefektywniejszym programem hodowlanym, który łączy produkcję mleka ze produkcją mięsa, okazuje się być maksymalizacja rozmiarów krzyżowania towarowego buhajów ras mięsnych z krowami ras mlecznych. Korzyści z krzyżowania towarowego to m.in. poprawa wartości opasowej mieszańców, lepsza wartość rzeźna mieszańców, lepsza opłacalność opasu i produkcji wołowiny, mniejsze zużycie paszy na przyrost kg masy ciała oraz lepszy zysk ekonomiczny – bez względu na to czy rolnik opasa cielęta urodzone w gospodarstwie, czy pochodzące z zakupu, uzyskuje znacznie większy zysk przy opasie mieszańca.cieleta opasowe 3

Cielęta – dobór rasy mięsnej

Dobór rasy mięsnej przez producenta żywca wołowego powinien być uzależniony przede wszystkim od aktualnych preferencji na rynku, zakładanej intensywności żywienia i końcowej masy ciała cieląt w danym gospodarstwie, wyboru umaszczenia, żywotności i temperamentu zwierząt. Ważnym czynnikiem jest również możliwość podpisania kontraktu z zakładami mięsnymi, które obejmują – obok preferencji rasowych – końcową masę ciała dla danej kategorii bydła rzeźnego, system i gwarancję zapłaty za jakość oraz konieczność bezpośredniego odbioru i transportu kontraktowanych zwierząt z danego gospodarstwa rolnego, w którym wyklucza się obciążenie rolnika ewentualnymi kosztami związanymi ze spadkiem wartości zwierząt spowodowanych stresem przed ubojem.

Czytaj także: Opas cieląt – rachunek ekonomiczny i opłacalność

Cielęta – która rasa jest najbardziej odpowiednia w opasie intensywnym?

Cielęta mogą być opasane w sposób intensywny, który gwarantuje wysoką masę ciała. Do takiego sposobu opasu najbardziej przydatne są mieszańce po buhajach dużych, masywnych ras np. Charolaise (CH), Belgijska Biało-Błękitna (BB), Blonde d’Aquitaine (BD), Simental Mięsny (SM), Marchigiana (MR) czy Limousine (LM). Osiągają one wysokie przyrosty masy ciała, odpowiednio wykorzystują pasze, dostarczając umięśniony, a przy tym słabo otłuszczonych tusz. Istotną przydatność do krzyżowania towarowego wykazuje również rasa Simental (SM), Belgijska Biało-Błękitna czy Limousine. Jej potomstwo, osiągając wysokie przyrosty, wyróżnia się dobrze rozwiniętym umięśnieniem, niskim poziomem otłuszczenia, doskonałą jakością mięsa i wysokim jego udziałem w tuszy. W porównaniu z wymienionymi rasami, niższą popularnością w krzyżowaniu towarowym, charakteryzują się najbardziej liczne na świecie, predysponowane do ekstensywnych systemów opasu i nieco mniejszej masy ciała – brytyjskie rasy Hereford (HH) i Angus (AN).

cdr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023