O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Cicha ruja to częsta przyczyna niepłodności krów. Jak jej zapobiec?

Cicha ruja

Cicha ruja to najczęstsza przyczyna niepłodności krów mlecznych. Jajniki krowy zachowują wtedy aktywność, dochodzi do owulacji i tworzenia się ciałek żółtych, ale krowa tego nie „manifestuje”.

Eksperci wymieniają tak zwaną cichą ruję właściwą, która wynika z błędów żywieniowych, oraz pozornie cichą ruję, która to z kolei jest spowodowana błędami organizacyjnymi. Sygnałem dla hodowcy do badania ginekologicznego krowy przy rui właściwej jest zbyt długi okres spokoju płciowego. U krowy mogą również wystąpić słabe oznaki rui w postaci małej ilości rzadkiego śluzu rujowego, co z kolei nie jest zauważalne przez hodowców. Krycie krów przy tych objawach jest zbyt późne i nieskuteczne.

Cicha ruja – wykrycie

Cicha ruja może zostać również zdiagnozowana poprzez dwukrotne badanie rektalne jajników, ocenę błony śluzowej pochwy przy użyciu wziernika oraz poprzez odruch tolerancji przy pomocy odruchu łechtaczkowego lub lędźwiowego. Konieczna jest więc obserwacja zwierzęcia.
Hodowca, przeprowadzając obserwację zwierzęcia kilka razy dziennie – min. 3-4 razy, przez około 20-30 min. – musi obserwować krowę w czasie doju, na okólniku lub pastwisku oraz podczas przebywania na legowisku. Najwięcej przypadków rui występuje jednak w nocy – około 50%, rano – około 30% i 20 % w ciągu dnia.

Jak wskazują eksperci, do wykrywania rui można stosować różne metody pomocnicze, w tym obecność buhaja oraz specjalistyczne urządzenia, jak pedometry, aktywometry pracujące w systemie zarządzania stadem czy tzw. wykrywacze rui, które wykorzystują różnice pomiaru oporności śluzu pochwowego krów.

Cicha ruja pozorna i właściwa

Cicha ruja pozorna u krowy nie musi oznaczać Cicha ruja krowa bezpłodności zwierzęcia. U krowy występuje wówczas owulacja, a jeżeli ruja zostanie rozpoznana i krowa unasienniona, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zwierzę zajdzie w ciążę. Pierwsza ruja po porodzie występuje zwykle po 3-4 tygodniach i jest często nie zauważana, ale już po 6-7 tygodniach powinna być wyraźnie widoczna.

Eksperci zwracają uwagę, że nie należy inseminować krów wcześniej niż 60 dni po wycieleniu, uzależniając termin od kondycji, w jakiej krowa się znajduje i jej wydajności. Z kolei hodowcom wysoko wydajnych krów zaleca się obecnie stosowanie opóźnionego terminu krycia, nawet około 120 dni po wycieleniu, czyli po szczycie laktacji.

W przypadku cichej rui właściwej konieczna jest terapia farmakologiczna. Aby ta przyniosła spodziewane efekty, należy poprawić warunki bytowe krów. Przyczyną występowania tego rodzaju rui są najczęściej błędy żywieniowe. U krowy najprawdopodobniej występuje nadmiar białka surowego w dawce, niedobór włókna surowego i beta karotenu, niezbilansowana podaż składników mineralnych i pierwiastków śladowych. Złe żywienie zwierzęcia jest powodem powstawania wielu chorób metabolicznych, te zaś przyczyniają się do obniżenia produkcji estrogenów odpowiadających za wstąpienie właściwych, zewnętrznych objawów rui. Cichą ruję u krowy powodować mogą również złe warunki utrzymania krów, nieodpowiednia temperatura i wilgotność oraz niedostatek światła.

Czytaj też: Inteligentne kamery pomagają identyfikować choroby krów. Sprawdź jak!

modr.mazowsze.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023