O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Ceny bydła nadal rosną. Rzeźnicy znów płacą rekordowe kwoty

Ceny bydła

Niewielka podaż powoduje, że ceny bydła osiągają coraz wyższe poziomy. Podaż młodych byków nie była wystarczająca, aby zaspokoić istniejący popyt.

W tym tygodniu niemieccy rzeźnicy płacą nowe maksymalne ceny dla wszystkich kategorii, czyli za byki, krowy rzeźne i jałówki przeznaczone na ubój. Zwyżkę cen wspierają ceny w sąsiednich krajach europejskich, które również nadal rosną.

Ceny bydła znów rosną

W ostatnim tygodniu lutego Izba Rolnicza Dolnej Saksonii poinformowała, że w ciągu ósmego tygodnia kalendarzowego na niemieckim rynku bydła rzeźnego dostępne były jedynie ograniczone ilości zwierząt. Podaż młodych byków nie była wystarczająca do pełnego zaspokojenia istniejącego popytu. Efektem były dalsze wzrosty ceny bydła we wszystkich kategoriach. Były one najbardziej widoczne w przypadku krów rzeźnych. Ze względu na ograniczone ilości nie można wykluczyć dalszych podwyżek cen.

Rosnące w zawrotnym tempie ceny są nadal napędzane przez sąsiednie kraje europejskie. Według danych Komisji Europejskiej ceny bydła rosną również w innych krajach, zarówno w przypadku byków, jak i krów rzeźnych oraz jałówek. Najważniejszą przyczyną rosnących cen bydła jest utrzymująca się bardzo napięta podaż w Niemczech i Europie.

Podkreślają to nie tylko wyniki ostatniego spisu zwierząt gospodarskich, ale także niezmiennie niskie liczby rzeźne, które są znacznie niższe niż w poprzednich latach. Według wstępnych tygodniowych raportów Federalnego Urzędu ds. Rolnictwa (BLE) dotyczy to zarówno byków, jak i krów rzeźnych. W ciągu pierwszych 7 tygodni bieżącego roku ubito około 12 proc. mniej byków niż w roku poprzednim. Zaległości w uboju krów wynoszą prawie 11 proc. i tylko w przypadku jałówek ubojnie naliczyły nieco więcej zwierząt niż w roku poprzednim.

Ceny byków nadal biją rekordy

Stowarzyszenie Zrzeszeń Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) określiło ogólnokrajową cenę młodego buhaja R3 za bydło simentalskie i rasy mięsne na 5,15 euro/kg SG za towary QS. To o kolejne 7 centów więcej niż tydzień wcześniej.  W bieżącym czwartym i ostatnim tygodniu lutego ceny bydła ponownie osiągają nowe historyczne rekordy.

BLE ustaliło ogólnokrajową cenę byka R-3 na 5,07 euro za kg SG w ostatnim oficjalnie rozliczanym trzecim tygodniu lutego. Był to również nowy rekord cenowy dla byków, a także o 6 centów więcej niż tydzień wcześniej. W porównaniu rok do roku rzeźnicy płacili o 1,13 euro więcej za kg. Przy założeniu średniej masy ubojowej buhajów R-3 około 413 kg daje to przychód ze sprzedaży na poziomie 2094 euro na zwierzę. To co najmniej 467 euro, czyli prawie 30 proc. więcej niż rok temu.

W czwartym tygodniu lutego ceny bydła płci żeńskiej również gwałtownie rosły: przez cały czas były dwucyfrowe. Ceny krów rzeźnych w klasie O3 (310 kg) wzrosły w bieżącym tygodniu o kolejne 10 centów do 4,15 euro za kilogram masy ubojowej po ustaleniu ceny przez VEZG w dniu 24 lutego. Krowy R3 (310 kg) otrzymywały 4,30 euro za kg – również o 10 groszy więcej niż tydzień wcześniej. Ustanowiłoby to również nowe rekordy cenowe dla krów rzeźnych we wszystkich kategoriach.

Dla jałówek w kategorii R3 z 300 kg SG, VEZG podał cenę 4,80 euro za kg na bieżący tydzień - a więc o 5 centów więcej niż w poprzednim tygodniu. Byłby to również kolejny rekord cenowy. Za jałówki O3 podano 4,30 euro za kg – to o 10 centów więcej niż tydzień wcześniej. Na drugi tydzień lutego BLE ustaliło ogólnokrajową cenę R3 za jałówkę rzeźną na poziomie 4,63 EUR za kg SG. To o 4 centy więcej niż w poprzednim tygodniu i o 1,18 euro za kg SG więcej niż przed rokiem.

Czytaj też: Źródła białka dla bydła – skąd powinno pochodzić biało w paszy

agrarheute.com/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023