O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-03-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Bydło mięsne Aberdeen Angus – dlaczego warto hodować?

bydło mięsne

Bydło mięsne Aberdeen Angus to – jak ustalił nasz portal rolniczy – jedna z najbardziej cenionych ras. Od początku XX w. bydło mięsne Aberdeen Angus rozprzestrzeniło się w całej Szkocji, Anglii oraz Irlandii. Czarny Angus to także najpopularniejsza rasa bydła mięsnego w USA. Co należy wiedzieć o angusach? Czy stwarzają problemy w utrzymaniu i żywieniu?

Bydło mięsne Aberdeen Angus – zalety hodowli

Bydło mięsne Aberdeen Angus ma wiele zalet, jedną z nich jest m.in. łatwość wycieleń. Angusy charakteryzują się małą masą urodzeniową cieląt, która waha się między 30-35 kg. Jest to niewątpliwa zaleta podczas porodu. Co więcej, ta rasa bydła mięsnego charakteryzuje się dobrą mlecznością oraz zdolnością odchowu cieląt, które bardzo szybko rosną. Angusy mają spokojne i przyjazne usposobienie, co niewątpliwie sprzyja bezpieczeństwu hodowców tego gatunku. Co więcej, ten rodzaj bydła mięsnego jest odporny na trudne warunki pogodowe. Angusy są także wykorzystywane jako genetyczny odrodziciel, ponieważ gen tej rasy jest przez nie przekazywany jako cecha dominująca Aberdeen Angus.

Bydło mięsne Aberdeen Angus – metoda opasania

Zdaniem wielu hodowców jedną z najlepszych metod opasania bydła jest metoda mieszana. Najlepbydlo mięsne krowyszy wynik uzyskuje się w opasie mieszańców na użytkach zielonych. Jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób opasania bydła mięsnego. Przy angusach można pracować przez około pół roku. Resztę czasu bydło spędza na użytkach zielonych, a zadaniem rolnika jest wówczas jedynie zapewnienie im: paszy treściwej, kiszonki i wody.

Czytaj także: Źródła pasz białkowych – alternatywne rozwiązania

Bydło mięsne Aberdeen Angus – oszczędność

Bydło mięsne Aberdeen Angus to nie tylko łatwość wycieleń i przyjazne usposobienie, ale także możliwość cięcia kosztów i możliwość oszczędzania. Aby to osiągnąć potrzebny jest analityczny umysł i umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji – z czego można rezygnować, w co zainwestować i kiedy najkorzystniej sprzedać. Buhaje mają najlepsze przyrosty do 18 miesiąca, dlatego powinno się je sprzedawać maksymalnie w wieku 20 miesięcy. Po tym czasie następuje spowolnienie przyrostów.

Przeczytaj: Leczenie biegunki cieląt – jak przeciwdziałać chorobie?

Inne zalety :

  • bardzo ładne gatunkowo,
  • posiadają lepszą konwersję paszy,
  • nie grozi im tzw. oko nowotworowe czy poparzenia wymion przez słońce,
  • nie wymagają dekornizacji.

bukaciarnia.pl/.kalendarzrolnikow.pl/MS/Fot. Scott Bauer, Wikimedia Commons/ Dukemeiser at English Wikipedia / Wikimedia Commons

swiatrolnika.info 2023