O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-12-2021

Autor: Monika Faber

Bydło hereford – łatwy odchów przy wysokiej jakości surowca

hereford

W Polsce aktualnie hodowanych jest 15 ras bydła mięsnego, z czego jedną z największych popularności cieszy się rasa hereford (HH).

Hereford stanowi ok.12% populacji krów w Polsce. Rasa ta dość szybko aklimatyzują się do specyfiki polskiego rolnictwa i nie wymaga specjalnych warunków zoohigienicznych. Za hodowlą bydła mięsnego przemawiają niezbyt wygórowane wymagania żywieniowe i technologiczne tych zwierząt, które wbrew pozorom umożliwiają produkcję bardzo dobrej jakości mięsa. Wołowina z bydła hereford charakteryzuje się naturalną kruchością, miękkością i soczystością oraz łatwością obróbki termicznej.

Bydło hereford charakteryzuje się łatwością w hodowli 

Rasa hereford wywodzi się z Anglii. Według hodowców i przedstawicieli branży, hereford to rasa idealna do hodowli w gospodarstwach z dużym udziałem użytków zielonych, nawet gorszej jakości. Jej pozytywną cechą jest bez wątpienia fakt, że w odróżnieniu do ras francuskich, znacznie lepiej wykorzystuje trawę, siano czy sianokiszonki. Łatwo aklimatyzuje się do skrajnie trudnych warunków klimatycznych. Bydło nie boi się zimna i przez to może być utrzymywane całodobowo na pastwisku, nie wymagając przy tym pomieszczeń inwentarskich. Podobnie małe wymagania co do warunków klimatycznych ma rasa Highland. 

Hodowcy uważają, że krowy hereford są bardzo opiekuńcze i spokojne. Zarówno w Polsce jak i na świecie, zauważalny jest wyraźny trend do systematycznego zwiększania kalibru krów matek. Ma to na celu opóźnienie dojrzałości somatycznej, czyli wydłużenie okresu wzrostu mięśni, a w rezultacie opóźnienie odkładania tłuszczu podskórnego. Zwiększając masę ciała zwierząt, bez nadmiernego otłuszczenia, możemy liczyć na znacznie wyższe stawki za tusze, oferowane przez przemysł mięsny.

Hereford to rasa średniego kalibru, stąd masa ciała osobników tego gatunku nie jest zbyt duża i wynosi u krów 600 kg, rzadko dochodzi do 700 kg natomiast u buhajów hodowlanych 900 kg. Wysokość w kłębie to odpowiednio 130 i 135 cm. Hereford ma bez wątpienia typową sylwetkę odpowiadającą bydłu mięsnemu. Charakteryzuje je głęboki, masywny, długi tułów, osaczony na krótkich, dobrze umięśnionych i szeroko rozstawionych nogach.

Rasę cechuje wysokiej jakości surowiec

hereford Rasa ta dojrzewa dość wcześnie stąd do krycia jałówek dochodzi już w wieku 15-18 miesięcy, przy wadze 400-450 kg. Krowy są bardzo płodne, charakteryzują się łatwością ocieleń, a przy tym mają łatwe porody. Odchów cieląt nie wymaga dużego nadzoru i troski ze strony hodowcy. Ponadto średnie przyrosty dobowe w przypadku opasów wynoszą około 1000 g, co przy intensywnym żywieniu pozwoli na osiągnięcie w wieku 1,5 roku wagi około 650 kg.

Łatwy odchów i ogólne utrzymanie rasy sprawia, że wielu rolników decyduje się na hodowlę herefordów. Ważnym jest, że pozyskiwany surowiec cechują wysokie standardy jakościowe. Wołowina z bydła hereford charakteryzuje się naturalną kruchością, miękkością i soczystością oraz łatwością obróbki termicznej. Warto dodać, że większość hodowców posiada również certyfikat QMP.

Czytaj też: Zielonki – jak karmić nimi bydło i uzyskać jak najlepszy efekt?

wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023