O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – OIE i FAO rozpoczynają globalny projekt zwalczania wirusa

ASF

Od 26 do 30 października odbywa się seria międzynarodowych seminariów internetowych zatytułowanych „Wezwanie do działania” w celu wymiany doświadczeń w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) i nowatorskich badań. Jest to wspólny projekt Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

ASF – liczba krajów zgłaszających nowe ogniska choroby stale rośnie

Obecnie żaden kraj nie jest ubezpieczony przed zagrożeniem ASF. Liczba krajów na całym świecie zgłaszających do OIE nowe ogniska choroby stale rośnie. To pozwala nam mówić o największym wybuchu tej choroby na obecnym etapie

– mówi dyrektor generalny OIE Monica Elua we wspólnym komunikacie organizacji.

Według niej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF, potrzebne są dodatkowe inwestycje w rozwój służb weterynaryjnych i skuteczne stosowanie międzynarodowych standardów, przede wszystkim związanych z bezpieczeństwem biologicznym oraz nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Naszym celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się i ostateczne wykorzenienie tej choroby przy użyciu najnowszych badań naukowych, najlepszych praktyk i międzynarodowych standardów

– powiedział w komunikacie dyrektor generalny FAO, Qu Dongyu.

Pozostawiona bez kontroli choroba zagraża osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju

– dodał dyrektor generalny FAO

Według doniesień wirus ASF zabił ponad siedem milionów świń w samej Azji. W sumie afrykański pomór świń został odnotowany w ponad 50 krajach w Afryce, Azji i Europie, a kraje kontynentu amerykańskiego starają się zapobiec przedostawaniu się wirusa na ich terytorium.

Czytaj też: Pasze GMO tylko do końca 2020. Naiwna nadzieja na pomoc ministra

ASF – OIE i FAO proponują zakończenie prac nad potencjalnymi szczepionkami przeciwko wirusowi

Choroba powoduje śmierć nawet 100 procentASF 0218 dzikich i zarażonych nią świń domowych, podczas gdy nie ma na nią skutecznej szczepionki.

Wirus ASF nie przenosi się na ludzi, ale hodowla trzody chlewnej odgrywa znaczącą rolę w gospodarkach wielu krajów, a także zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe i środki do życia milionów ludzi

– podały organizacje w komunikacie.

W celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń OIE i FAO w szczególności proponują zakończenie prac nad potencjalnymi szczepionkami przeciwko wirusowi, a także ulepszenie laboratoryjnych metod diagnostycznych. Ponadto należy wzmocnić kontrole graniczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa poprzez przemyt wieprzowiny i produktów wieprzowych.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023