O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Antybiotyki w hodowli świń – Holendrzy redukują ich zużycie

Antybiotyki

Antybiotyki stosowane w hodowli świń powinny być wykorzystywane w możliwie jak najbardziej ograniczonym zakresie i tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Zrównoważone działania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia zwierząt, a także ograniczenie zużycia antybiotyków wprowadziła Holandia, która od 2009 r. konsekwentnie ograniczyła ich zużycie. Holenderski Instytut Weterynaryjny poinformował o kolejnym sukcesie w tym zakresie.

Antybiotyki w hodowli świń – Holendrzy zmniejszają ich zużycie

Holenderski Instytut Weterynaryjny (SDa) poinformował o sukcesie dotyczącym ograniczenia antybiotyków w hodowli świń. Spożycie antybiotyków w holenderskiej hodowli świń w porównaniu do lat 2017-2018 spadło o 8,2 proc. Holendrzy poinformowali, że od 2009 roku. zmniejszyli zużycie antybiotyków w hodowli świń nawet o 66 proc. Warto podkreślił, że produkcja trzody chlewnej bez użycia antybiotyków wymaga znaczącej poprawy dobrostanu zwierząt, wprowadzenia zaawansowanych zasad bioasekuracji obiektów inwentarskich, a także odpowiedniego przeszkolenie pracowników.

Hodowcy i producenci świń w Unii Europejskiej nie mogą stosować promotorów wzrostu. antybiotyki hodowlaW przypadku zakończonego leczenia przed ubojem, wymagany jest również odpowiednio długi okres karencji, by w organizmie zwierzęcia nie było pozostałości środków leczniczych. Liczbę dni karencji dla każdego środka leczniczego określa Europejską Agencję Leków (European Medicines Agency, EMA).

Antybiotyki rezerwowe

Stosowanie tak zwanych antybiotyków rezerwowych (fluorochinolonów i cefalosporyn 3. i 4. generacji) nadal jest bardzo niskie. Spożycie polimyksyn, w tym kolistyny, także pozostaje poniżej normy ustalonej przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Z kolei spożycie samej kolistyny ​​u świń wzrosło ostatnio o ponad 16 proc. Holenderski Instytut Weterynaryjny (SDa) krytycznie ocenia wzrost konsumpcji, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) włącza polimyksyny do grupy antybiotyków o krytycznej rezerwie.

Czytaj także: Hodowla drobiu, a antybiotyki – co warto wiedzieć?

topagrar.com/agropolska.pl//MS/Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023