Talk icon

Informacje

29-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Hodowla świń na własne potrzeby – czy jest opłacalna?

Hodowla świń na własne potrzeby

Hodowla świń na własne potrzeby musi być zarejestrowana niezależnie od charakteru osoby, która dokonała zakupu. Pamiętać powinno się by wszystkie hodowle własne oraz uboje powinny odbywać się zgodnie z przepisami.

Hodowla świń na własne potrzeby – jak definiują ten termin przepisy?

Produkowana żywność na użytek własny jest dozwolona i wyjęta spod kontroli weterynaryjnej. Natomiast wyjątek stanowi mięso, w tym hodowla świń na własne potrzeby rozumiane zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2017 r., poz. 242, z późn. Zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. z 2016 r. poz. 885). Art. 5 pkt 1a wskazuje, że produkcja mięsa na własne potrzeby to zdobywanie mięsa, utrzymywanie go w gospodarstwie (w tym także świń) oraz pozyskiwanie przez myśliwego mięsa zwierząt łownych z wykorzystaniem na własne potrzeby.hodowla swin na wlasny uzytek 2

Hodowla świń na własne potrzeby – pozostałe wymogi prawne

Poza wyżej wymienionymi ustawami, należy również przy hodowli n potrzeby własne, wziąć pod uwagę następujące przepisy z zakresu: ochrony zwierząt, identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz ochrony zdrowia zwierząt. Spełnienie powyższych przepisów kontrolowane jest przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. Zgodnie z litera prawą nie można przeznaczą na ubój na użytek własny świń pochodzących z obszarów bądź gospodarstw podlegających ograniczeniom, zakazom, nakazom do danych zwierząt. Hodowla świń na własne potrzeby musi być również zgłaszana do biura powiatowego ARiMR.

Czytaj także: Zboża ozime – ochrona herbicydowa musi być skuteczna. Jak to zrobić?

Fakt ten musi być odnotowany w przeciągu 30 dni od sprzedaży/zakupu. Każda osobowość prawna, w ty osoba fizyczna posiadająca nawet jedną świnie tymczasowo zobowiązana jest do zgłoszenia owego faktu kierownikowi odpowiedniego biura powiatowego ARiMR, aby nadać numer dla stada, najpóźniej w dniu wprowadzenia zwierzęcia do gospodarstwa. Takie praktyki odbywają się niezależnie od ilości świń, ponieważ każdy właściciel świń zobowiązany jest do prowadzenia księgi rejestracji stada. Sprzedający zwierzę sposobom, które nie posiadają jeszcze numeru siedziby stada należy zanotować sprzedaż do nieznanej siedziby stada. Natomiast osoby, które kupują swoje pierwsze zwierzę nawet na użytek własny muszą zarejestrować swoje siedziby stada. Jeżeli nie zostanie to zrobione właścicielowi grozi kara grzywny.

cdr/arimr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023