Talk icon

Informacje

30-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Hodowla norek amerykańskich – jak przebiega cały ten proces?

Produkcja skór

Hodowla norek amerykańskich w gospodarstwach trwa 8-9 miesięcy i podzielona jest na kilka  zasadniczych etapów. Jak wyglądają poszczególne z nich? Jak wygląda opieka nad samicami i młodymi? Czy zwierzęta mają zapewniony odpowiedni dobrostan? Co jedzą norki amerykańskie? Czy proces usypiania zwierząt jest bezbolesny? 

Hodowla norek amerykańskich – parowanie norek i wykoty

Hodowla norek amerykańskich na fermach rozpoczyna się wraz z etapem parowania norek, który odbywa się w marcu. Jest to miesiąc krycia samic, które są wtedy w rui. Samice umieszczane są w klatkach samców, a pracownik fermy kontroluje proces krycia. Zwraca się wówczas szczególną uwagę na relacje jakie zachodzą między zwierzętami. Jeśli nie tolerują wzajemnie swojej obecności, samca dopuszcza się do innej samicy. Gdy samiec pokryje samicę, wraca ona do klatki, gdzie dostaje karmę. Zapewnia się jej spokój i ciszę, nie używając w pobliżu maszyn rolniczych, a także ograniczając do minimum pracę w wiatach.

Kolejnym etapem są wykoty, które zaczynają się w połowie kwietnia i trwają zazwyczaj do około 10. maja. Podczas wykotów na fermie nadal muszą panować cisza i spokój. Samic nie wolno wówczas przenosić z miejsca na miejsce. Powinny one znajdować się w klatce, gdzie otrzymują karmę i suchą słomę, która posłuży za materiał do zbudowania gniazda niezbędnego do wychowywania młodych. Kluczowym punktem jest tu karmienie samic. Nie mogą one dostać zbyt małej porcji karmy, ponieważ może to zaburzyć proces produkcji mleka.  Nie należy podawać im także zbyt dużych dawek pokarmu, ponieważ może to się skończyć zapaleniem wymion. Porcja karmy zależy od tego, ile samica ma młodych i ile młode mają dni. Po około 4 tygodniach młode próbują już samodzielnie spożywać karmę.

Okres wykotów to niezwykle intensywny czas na fermach, ponieważ oprócz dbałości o szczególny dobrostan dorosłych samic, należy doglądać również nowonarodzonych norek, których jest średnio 8-9 z jednego miotu.hodowla norek amerykanskich

Hodowla norek amerykańskich – rozsadzanie młodych, dojrzewanie i szczepienia

Rozsadzanie młodych od samic to kolejny etap, który następuje po okresie 6-7 tygodni od narodzin. Młode norki same jedzą już karmę, dlatego “samodzielne” zwierzęta szczepi się i odsadza się od matki, pozostawiając jedno młode przy niej. Reszta trafia do pustych klatek tak, aby miały do dyspozycji własną przestrzeń. W klatkach rozkłada się słomę, aby młode norki miały się gdzie wycierać i bawić. Jest to także czas pierwszych szczepień.

Lipiec jest miesiącem ponownego szczepienia młodych norek. Pierwsze  wykonuje się, aby przeciwdziałać botulizmowi, drugie natomiast nosówce. Po szczepieniu zwierzęta otrzymują tyle karmy, ile chcą. Karma wytwarzana jest z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, które trafiają na fermy z hodowli drobiu, ryb, i innych rodzajów mięsa, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Od sierpnia do października hodowla norek amerykańskich  na fermach zmierza powoli do końcowego etapu. Podczas tych 3 miesięcy pracownicy fermy doglądają zwierzęta, obserwując ich dalszy wzrost. Norki nadal otrzymują tyle karmy, ile potrzebują, są regularnie ważone przez pracowników, czyści się ich klatki, wykłada je słomą oraz szczególnie dba się o ich dobrostan. Pracownicy bezustannie pilnują, czy zwierzęta zapewnione mają karmę i wodę.

Czytaj też: Jak wyglądają nowonarodzone norki hodowlane? Zobacz sam!

Produkcja skór – usypianie i skórowanie

Listopad to miesiąc, w którym hodowla norek amerykańskich znajduje na końcowym etapie. Zwierzęta dorastają, a futro jest już gotowe. Usypianie zwierząt przeprowadzane jest przy pomocy jednej z najbardziej humanitarnych metod, czyli za pomocą wysoko stężonego dwutlenku węgla. Norki amerykańskie umieszcza się w specjalnym transpoterze. Po okresie 2-5 minut zwierzę zasypia. Cały proces jest bezbolesny i porównać można go do ogólnego znieczulenia przedoperacyjnego. Następnie zwierzęta wyciąga się na regał, skąd trafiają do mroźni. Po zamrożeniu wyjeżdżają do zakład skórowni.

Przed skórowaniem trafiają do maszyny czyszczącej. Następnie rozpoczyna się sam proces skórowania, po zakończeniu którego skóra trafia na suszenie. Po procesie suszenia skóra jest odpowiednio metkowana i pakowana, po czym wysyła się ją na odpowiednią aukcję.

fot. AR

swiatrolnika.info 2023