Hodowla jesiotra przeżywa renesans! Jakie są jej metody?

Hodowla jesiotra w Polsce przechodzi swojego rodzaju renesans – po niemal całkowitym zniknięciu w latach 90 naturalnie występującego w polskich wodach jesiotra zachodniego, od kilkunastu lat z powodzeniem rozwijana jest hodowla jesiotra rosyjskiego i syberyjskiego, także jego krzyżówek. Polacy także coraz chętniej sięgają po tę charakterystyczną dla dawnej rodzimej kuchni rybę. Jakie są metody hodowli jesiotra i jakie są zagrożenia?
Hodowla jesiotra – z morza do rzek
Ze względu na to, że w cyklu życiowym jesiotra występują migracje ryb z wód słonych do wód słodkich, konieczne jest opracowanie specjalistycznego procesu imitującego ten naturalny. Należy także pamiętać, że jesiotry to ryby ciepłolubne, ale o dość dużej tolerancji w zakresie temperatur. Hodowla może być nastawiona zarówno na produkcję ryb do sprzedaży, hodowlę w celu reintrodukcji do rodzimych, naturalnych akwenów, jak i kawioru. Pełny cykl trwa około 2 lat. Hodowla jesiotra w tym cyklu rozpoczyna się od zakupu ikry, odchowaniu zarybku, poprzez tucz właściwych osobników. Jeśli korzystamy z gotowego materiału zarybieniowego czas ten jest krótszy.
czytaj także: Choroby ryb hodowlanych – Jak sobie radzić w zamkniętych akwenach?
Hodowla jesiotra – staw pstrągowy
Może odbywać się w stawie typu pstrągowego i trwa około 800 dni. Aby hodowla przyniosła efekt, należy umieścić narybek w stawach w czerwcu, a następnie tuczyć go przez kolejne 5 miesięcy, aż do osiągnięcia masy około 0,5 kg. Następnie ryby przenosi się do stawu przystosowanego do warunków zimowych. Przez kolejne 500 dni osiąga się wagę 1,5 kg. W praktyce kolejny sezon trwa tylko do około 3 miesięcy, aby ryba osiągnęła docelową wagę 2 kg.
Hodowla jesiotra w basenie
W tych warunkach hodowla jesiotra odbywa się w systemie zamknietym i nie przenosi się ryb. Stosuje się także stałe podgrzewanie wody, a także kluczowe jest utrzymywanie czystości wody i stała jej kontrola, dodatkowo wodę należy często wymieniać. Jest to konieczne zwłaszcza dlatego, że w tym systemie karma podawana jest jesiotrom stale, zwykle przez całą dobę, co może prowadzić do zanieczyszczania wody.
Hodowla jesiotra – minusy i zagrożenia
Pomimo tego, że jesiotry są rybami, które są bardzo odporne i są w stanie dostosować się do warunków środowiskowych (plasują się na pozycji mniej więcej pomiedzy łososiowatymi, a karpiowatymi), hodowla jesiotra nie jest całkowicie wolna od zagrożeń spowodowanych na przykład chorobami. Mamy tutaj do czynienia zwłaszcza z podatnością narybku na choroby bakteryjne. Dlatego kluczowym jest dokładne sprawdzenie jego pochodzenia, co gwarantuje pewność, że choroby nie zostaną zawleczone do akwenu i nie spowodują strat.
vetpol.org/ fot. pixfuel