Hodowla

Pierwsze w tym roku narodziny konika jedynej takiej rasy zagrożonej wyginięciem!

 

Koniki polskie są jedyną rodzimą, pierwotną rasą koni wywodzącą się bezpośrednio od dzikich tarpanów (Equus caballus gmelini Ant.), które do końca XVIII wieku, a na niektórych terenach nawet do początku XIX wieku, można było spotkać na obszarze dawnej Polski, Litwy i Prus.

 

Konik polski to jedyna rasa tego typu zagrożona obecnie wyginięciem. Rok 2019 zaczął się jednak sensacyjnie, co nie było proste. Zwłaszcza, że koniki polskie w profesjonalnej hodowli muszą być chowane w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych.

 

"Pierwszy w tym roku źrebak konika polskiego przyszedł na świat w specjalnej hodowli rezerwatowej Nadleśnictwa Kliniska (Zachodniopomorskie). Przebywa tam 30 osobników tej rasy. Źrebak urodził się od klaczy Tilii w tabunie Nokturna. Z tegorocznym przychówkiem w ostoi hodowlanej przebywa razem 30 koników w trzech, konkurujących ze sobą tabunach. Konik polski jest rasą zagrożoną wyginięciem"

 

- poinformował Polsat News.

 

"Od źrebiąt-klaczek pobierane są włosy z grzywy i ogona, aby prowadzić badania genetyczne. Każdy źrebak jest "czipowany", by w przyszłości bezbłędnie przeprowadzić jego identyfikację"

 

- czytamy dalej w serwisie.

 

gs6qqi4cpnnnn8qj41boh7te29iufbyc


Konik polski, polska rodzima rasa jest zagrożona wyginięciem, ponieważ mamy koników polskich wciąż mniej niż tysiąc (liczba graniczna wynika z kryteriów hodowlanych Unii Europejskiej).

 

RW/Polsat News

Fot. Nadleśnictwo Kliniska/Anna Liśkiewicz


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.