Hodowla

Jeden przypadek atypowego BSE z Mirska powodem do kolejnego już ograniczenia importu wołowiny z Polski

Po ogłoszeniu pojawienia się w Mirsku przypadku atypowego BSE Białoruś ograniczyła import wołowiny i produktów jej pochodnych z Polski. W podobnym czasie, również Arabia Saudyjska zawiesiła eksport mięsa wolowego i przygotowywanych z niego produktów.

Kilka dni temu podobnie postąpiły władze Kazachstanu.

Decyzją służby weterynaryjnej Republiki Kazachstanu zostały wprowadzone czasowe ograniczenia importowe dla całej Polski, z powodu wystąpienia atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w województwie dolnośląskim. Restrykcje importowe dotyczą bydła hodowlanego i użytkowego, mięsa  wołowego, w tym gotowych wyrobów poddanych obróbce termicznej, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od zwierząt podatnych na BSE, używanego sprzętu do ich utrzymywania, uboju i przetwórstwa, pasz i dodatków paszowych dla zwierząt gospodarskich.

GIW prowadzi działania związane ze zniesieniem ograniczeń z uwagi na fakt, że wystąpienie atypowej formy BSE nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia choroby. Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła. Z tego względu wystąpienie BSE w formie atypowej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych.

Przypomnijmy, każdorazowe podanie do wiadomości publicznej odkrycia BSE jest obowiązkowe. W wypadu atypowego BSE informacja ta potrzebna jest tylko i wyłącznie do celów statystycznych. Wykrycie pojedynczego przypadku atypowej formy BSE nie wpływa bowiem na zmianę statusu ryzyka zachorowalności na BSE w Polsce. Podobne przypadki ,w ostatnim czasie, odnotowane zostały w Kanadzie, Niemczech, Irlandii i Brazylii.

DP/GIW

Fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.