Hodowla

Zmniejsza się pogłowie macior w Unii Europejskiej

Unia Europejska po Chinach jest drugim producentem wieprzowiny na świecie. Ostatnie dane o pogłowiu świń w krajach UE wskazują na wzrost pogłowia ogółem (+1,4 procent r/r) oraz spadek pogłowia macior (-0,9 procent r/r).

Spośród największych producentów żywca wieprzowego wzrosty pogłowia macior zanotowano w Danii (+3,3 procent r/r), w Belgii (+2,1 procent r/r) oraz w Hiszpanii (+0,2 procent). Liczba loch najbardziej spadła w Niemczech (-2,5 procent r/r), we Francji (-1,6 procent r/r), w Polsce (-1,6 procent r/r) i w Holandii (-0,5 procent r/r). W najbliższych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek pogłowia loch z powodu nadpodaży i niskich cen płaconych w skupach oraz wzrostu cen pasz związanego z suszą.

Ze wszystkich krajów unijnych Hiszpania posiada największe pogłowie świń. Dynamiczny rozwój produkcji świń na Półwyspie Iberyjskim nastąpił poprzez integrację pionową (80 procent produkcji) oraz tucze kontraktowe, w przeciwieństwie do bardziej niezależnego modelu produkcji na północy Europy.

Wskaźnikiem, który dodatkowo informuje o nadpodaży produkcji są niskie ceny warchlaków o 23 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większa podaż warchlaków od popytu dotyka głównie największych producentów prosiąt w Europie – Danii i Holandii.

Unia Europejska jest największym eksporterem wieprzowiny na świecie. Od stycznia do sierpnia br. całkowity eksport unijny wyniósł ponad 2,5 mln ton (+1 procent r/r) z czego 35 procent trafiło do Chin. Wartościowo eksport spadł o -8,2 procent w stosunku do tego samego okresu z ubiegłego roku.

źródło: Komisja Europejska

Fot: Pixabay.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.