Hodowla

Czy polski drób ma szansę w Chinach?

Po tym, jak Generalna Administracja Celnej Chińskiej Republiki Ludowej przywróciła prawa do eksportu drobiu na rynek chiński pięciu producentom mięsa drobiowego z Polski oraz jednej chłodni, możemy mówić o powrocie polskiej produkcji na ścieżkę ekspansji.

Polacy wciąż pozostają drugim największym na świecie eksporterem świeżego drobiu oraz piątym największym eksporterem drobiu mrożonego. Polscy drobiarze wciąż są jedynymi producentami w UE, którzy mogą eksportować mięsa drobiowe do Chin. Niedługo jednak naszym śladem podążą Niemcy i Holendrzy. Tymczasem w samych Chinach rośnie rodzima produkcja oraz apetyt na sprzedaż poza granicami kraju.

Rynek chiński

Rynek chiński jest niezwykle cenny dla producentów z całego świata nie tylko z uwagi na swoją wielkość, ale również – specyfikę. Chińczycy chętnie wykorzystują do produkcji żywności części kurcząt, który w innych państwach nie są jadalne. Dla przykładu należy podać chociażby rynek kurzych łap, którego wartość oscyluje tam wokół kwoty 600 mln dolarów. Rynek chiński wykazuje się szybką ekspansją. Już dziś Chińczycy pozostają największym światowym producentem jaj. Jako dominujący podmiot umowy o wolnym handlu państw ASEAN chłoną produkcję rolno-spożywczą pozostałych państw Azji południowo-wschodniej. W ostatnich miesiącach coraz intensywniej poszukują dostawców, którzy zastąpią im import drobiu z USA, na które w ramach wojny handlowej z Donaldem Trumpem nałożono dwudziestopięcioprocentowe cło. O swoją pozycję w Państwie Środka coraz śmielej zabiegają Francuzi i Kanadyjczycy. Unia Europejska (z wyjątkiem Polski i – niebawem – Niemiec) wciąż jest traktowana przez Chińczyków jako siedlisko ptasiej grypy, co uniemożliwia rozwijanie wzajemnych relacji. Wiele wskazuje także na to, że nowy prezydent Brazylii (światowego lidera produkcji drobiu) postawi na zacieśnianie więzi gospodarczych z Pekinem.

W roku 2018 Chińczycy wyprodukują łącznie 11,7 mln ton mięsa drobiowego, co sytuuje ich na czwartej światowej pozycji, za USA, Brazylia i Unią Europejską. Jeżeli chodzi o konsumpcję mięsa drobiowego (z wyłączeniem kurzych łap) ustępują oni jedynie USA. Od kilku lat wielkość chińskiej produkcji przewyższa konsumpcję wewnętrzną.

dr 1

W bieżącym roku Chiny zaimportują 350 tys. ton mięsa drobiowego, z planami powiększenie tego wolumenu o kolejne 25 tys. ton w roku 2019. Po stornie eksportu w tym roku osiągnięta zostanie wielkość 460 tys. ton, a w planach na rok 2019 jest wzrost o kolejne 15 tys. ton.

Lata uniemożliwiania dostępu do rynku chińskiego wielu dostawcom sprawiły, że wzrosła rodzima produkcja oraz wymiana gospodarcza w regionie Dalekiego Wschodu. Dla Polski oznacza to umiarkowany optymizm, jeżeli chodzi o sukcesy sprzedażowe w Chinach.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Potencjał polskiej produkcji

Polska jest unijnym liderem produkcji i konsumpcji mięsa drobiowego. Nasze przedsiębiorstwa z tego sektora wymieniane są jako te o największym potencjale ekonomicznym i rozwojowym. Zapotrzebowanie na mięso drobiowe rośnie na całym świcie, a odpowiedzią na to ma być wzrost polskiej produkcji o 30 proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat. Już dziś Polska odpowiada za 16 proc. całej unijnej produkcji.
W roku 2017 Polska wyeksportowała 1,2 mln ton mięsa drobiowego. W tym samym czasie na polski rynek trafiło jedynie 58 tys. ton drobiu spoza RP. Do połowy 2018 roku wielkość eksportu wynosiła 650 tys. ton, a importu - 33 tys. ton.

W ostatnich miesiącach producenci z Polski korzystali na problemach rolników z Brazylii oraz środkach odwetowych (stawek celnych) stosowanych przez szereg rządów wobec USA. Nie należy jednak zapominać o największym zagrożeniu dla naszej pozycji, jakim jest wciąż rozwijający się sektor drobiarski na Ukrainie. W tym roku tamtejszy resort rolnictwa uznał produkcje drobiu za najszybciej powiększający się priorytetowy sektor ukraińskiego rolnictwa.

 


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Tekst zamieszczamy dzięki uprzejmości Instytutu Gospodarki Rolnej

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.