Hodowla

Dramatyczna zmiana sytuacji na rynku tucznika

Trzy ostatnie tygodnie ustabilizowały cenę tuczników w Niemczech poziomie 1,55 €/kg. Jeszcze w ostatnim tygodniu podobne sygnały o dobrze zbilansowanym rynku tuczników nadeszły z takich krajów jak Dania, Belgia, Austria i Wielka Brytania.

Według ISN wzrost ceny zanotowano jedynie we Francji (+2,4 centa). Przeciwny trend cenowy wystąpił w Holandii, gdzie cenę obniżono o 4 centy. W bieżącym tygodniu w Niemczech zaznaczyła się większa podaż żywca na rynku. Chłodniejsze temperatury powietrza sprawiły, że liczba ubojów zaczęła rosnąć. Przy umiarkowanym popycie i stagnacji w handlu pojawiła presja na rynku, która skutkowała spadkiem ceny aż o 7 centów do wysokości 1,48 €/kg.

Większość producentów świń spodziewała się stopniowego sezonowego spadku cen. Wiadomo, że po wakacjach uwaga konsumentów skierowana jest bardziej w kierunku zakupów szkolnych i oszczędzania. Sieci handlowe ograniczają więc zamówienia i więcej wieprzowiny pozostaje na rynku.

Nikt jednak nie przypuszczał, że spadek cen tuczników będzie tak gwałtowny. Jest to szczególnie dotkliwe w okresie rosnących cen pasz. Należy spodziewać się również korekty krajowej ceny tuczników w dół. W sezonowy, jesienny okres słabego popytu (a więc niższych cen) na wieprzowinę wchodzimy z niskimi cenami.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Aleksander Dargiewicz/kzp-ptch/Fot. Pixabay

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.