Hodowla

Producenci sztucznych jaj i "ekolodzy" wykorzystają ptasią grypę?

Strach konsumentów wywołany przez grypę ptaków ma być głównym powodem, dla którego spadnie sprzedaż jaj tradycyjnych, a zyska rynek zamienników jaj – przewidują organizacje ekologiczne oraz producenci substancji mających zastępować jaja.

Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz na rynku pojawiły się nawet nieoficjalne informacje, że przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji "jaj roślinnych" przygotowują specjalne kampanie reklamowe, które mają podkreślać bezpieczeństwo zamienników jaj przy identycznym do prawdziwych jaj smaku, co ma być istotnym argumentem zakupowym dla najbardziej ostrożnych konsumentów.

Ważnym argumentem dla odbiorców przemysłowych ma być także przewidywalność dostaw substancji zastępujących jaja, co w przypadku prawdziwego surowca w czasie epizoocji grypy pozostawia sporo do życzenia. Za rosnącą w obliczu zagrożenia wirusem popularnością zamienników roślinnych ma także przemawiać stabilność ceny (w wielu krajach wybuch grypy ptaków powoduje kilkudziesięcio- lub nawet ponad stuprocentowe wzrosty cen jaj).

Jak więc widać rozgrywka toczy się, a w przyszłości jeszcze znacznie się zaostrzy, między producentami prawdziwej żywności, a żywności sztucznie hodowanej i wytwarzanej w laboratoriach. Producenci "sztucznych jaj" czy zamienników będą dofinansowywać na przykład kampanie walczące z klatkową hodowlą kur, bo to dość prosty sposób na zwiększenie sprzedaży własnych produktów.

Kilka miesięcy temu polska organizacja "Otwarte Klatki" otrzymała grant z Doliny Krzemowej na walkę z klatkową hodowlą kur w Polsce i na Ukrainie. Tymczasem to właśnie w Dolinie Krzemowej, w firmie Hampton Creek powstały wegańskie zamienniki jaj, a firma zapowiada wyhodowanie sztucznego mięsa w najbliższej przyszłości. 


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./kipdip.org.pl/Fot. Stalinvlad/Public Domain/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.