Hodowla

Hiszpańska wieprzowina doskonale radzi sobie po rosyjskim embargo

W pierwszych 5 miesiącach br. produkcja wieprzowiny w Hiszpanii wzrosła o 8,5 procent w stosunku do ubiegłego roku – informuje Agriculture and Horticulture Development Board.

Hiszpańscy producenci na koniec 2017 roku zwiększyli pogłowie świń do 30 mln sztuk. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 z Półwyspu Iberyjskiego wyeksportowano 860 tys. ton (+ 6 procent r/r). W tym okresie na rynki trzecie Hiszpanie wysłali 560 tys. ton wieprzowiny. Największy wzrost eksportu zanotowano do Chin i Japonii.

Jak ocenia Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Hiszpanie z wielkim sukcesem zdywersyfikowali swoje rynki zbytu po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na wieprzowinę w 2014 roku. Po Niemczech, Hiszpania stała się drugim największym źródłem zakupu wieprzowiny przez Chiny oraz trzecim największym dostawcą do Japonii (po USA i Kanadzie). W ubiegłym roku eksport hiszpańskiej wieprzowiny do Japonii wzrósł do 65 tys. ton (+ 17 procent r/r). Do Korei Południowej wysłano 36 tys. ton (+ 29 procent r/r).

Jak przypomina KZP-PTCh największym rynkiem dla hiszpańskiej wieprzowiny w UE jest Francja, gdzie w ubiegłym roku sprzedano 137 tys. ton (+ 3,5 procent r/r). Coraz częściej Hiszpanie zaopatrują rynki Środkowej Europy. Wzrost eksportu do Czech wyniósł 62 procent, do Polski 22 procent, zaś do Rumunii 30 procent. Jak wskazuje Związek niskie ceny na wieprzowinę w UE ułatwiają lokowanie hiszpańskich produktów wieprzowych na nowych rynkach.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./kzp-ptch/Fot. anikasomber/CC-BY 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.