Hodowla

Problem obgryzania ogonów u prosiąt daleko od rozwiązania

Na świecie problem obgryzania ogonów u prosiąt jest coraz częściej dyskutowany ze względu na dyskomfort zwierząt oraz straty ekonomiczne jakie przynosi to niekorzystne zjawisko.

Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej najczęstszym sposobem zapobiegawczym jest obcinanie ogonów. Jednak w opinii "obrońców zwierząt", a przede wszystkim niektórych konsumentów nie jest do zaakceptowania przy zakupach. W Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa 2008/120/CE, która zabrania obcinania ogonów w sposób "taśmowy", bez wcześniejszego zastosowania innych środków zapobiegawczych, takich jak materiały do zabawy (bawełniane sznury, kawałki drewna).

Jak ocenia KZP-PTCh doświadczenia hodowców i naukowcówz wielu krajów, prowadzących swoją produkcję trzody chlewnej w różnych warunkach, pokazują, że jesteśmy jeszcze daleko od znalezienia rozwiązania problemu obgryzania ogonów przez świnie. Niektórzy eksperci wskazują, że powodem tego zjawiska mogą być problemy zdrowotne stada trzody chlewnej, w tym obecność patogenów jelitowych. Inni naukowcy upatrują przyczyny w niewłaściwym zarządzaniu stadem lub brakiem odpowiedniego żywienia, które uwzględniałoby właściwe proporcje wartości odżywczych..

Jak wskazuje Związek powodem gryzienia ogonów może być również dyskomfort zwierząt ze względu na złe warunki panujące w kojcu. Jak wskazuje portal 3trzy3 samo zwiększenie powierzchni kojca oraz zastosowanie ściółki ze słomy nie eliminuje problemu w 100 procentach. Wymagane są dalsze badania, aby skutecznie rozwiązać problem obgryzania ogonów u prosiąt. Naukowcy zgadzają się, że obecnie nie jest to żadnym problemem, gdyż istnieje możliwość obcinania ogonów. Jeśli taka możliwość zostanie zakazana, to z problemem trzeba będzie sobie poradzić w inny sposób.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./kzp-ptch/Fot. Pixabay.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.