Hodowla

Niemcy coraz częściej rezygnują z hodowli trzody chlewnej

Rynek tuczników w Europie w ostatnich tygodniach stabilizował się. W 34 tygodniu ceny w większości krajów nie zmieniły się. Większości krajów zaznaczył się trend boczny.

Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej przechodząca fala upałów spowodowała mniejszą podaż żywca wieprzowego, która w ostatnich tygodniach podniosła ceny tuczników. Jak przypomina KZP-PTCh wzrosty cen jednak wyhamowują – w ubiegłym tygodniu zarówno w Niemczech jak i w większości innych krajów ceny pozostały na tym samym poziomie. Wyjątek stanowi Francja, gdzie cena wzrosła o 4 centy. Do 5 września 2018 w Niemczech będzie obowiązywała cena tuczników na poziomie 1,55 €/kg (wbc). Przypomnijmy, że rok temu cena w Niemczech wynosiła 1,70€/kg. W ostatnich notowaniach 31 sierpnia 2018 na małej giełdzie niemieckiej ISW zaznaczył się spadek ceny o 2 eurocenty. Może on być oznaką zbliżania się sezonowego spadku cen, który zwykle miał miejsce w okresie jesiennym.

Jakw skazuje Związek rozczarowanie sytuacją w branży w Niemczech jest duże. Spadek konsumpcji wieprzowiny u naszych zachodnich sąsiadów oraz wzrost kosztów produkcji związanej z dobrostanem zwierząt, większymi wymaganiami środowiskowymi oraz potencjalne zagrożenie ASF wpływa na stopniowe ograniczanie produkcji przez niemieckich rolników. Liczba gospodarstw utrzymującym świnie w Niemczech spadła do 22,900 (-4 procent r/r).

Ostatnia publikacja Destatis na temat pogłowia świń w Niemczech w maju 2018 roku przynosi spadek liczby świń we wszystkich grupach technologicznych. Pogłowie wszystkich świń utrzymywanych w Niemczech spadło do 26,90 mln szt. (-1,0 procent r/r). W stosunku do listopada 2017 pogłowie jest mniejsze o 2,5 procent. Niemieckie stado podstawowe zmniejszyło się do 1,88 mln szt. (-2,7 procent w stosunku do listopada ubiegłego roku).

M.O./kzp-ptch/Fot. Pixabay.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.