Hodowla

DRAMAT! 140 TYSIĘCY ŚWIŃ ZARAŻONYCH ASF NA JEDNEJ FERMIE

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świń. 

Organ weterynaryjny Rumunii już potwierdził występowanie wirusa na fermie należącej do rumuńskiego przedsiębiorstwa TEBU Consult, w poniedziałek dojdzie do utylizacji wszystkich zwierząt znajdujących się w hodowli. Wirus dostał się na fermę najprawdopodobniej poprzez wodę z Dunaju, do której mniejsi hodowcy i rolnicy wrzucali padłe zwierzęta. 

Do tej pory w całej Rumunii wykryto wirusa u 100 tysięcy świń, co oznacza wzrost ilości zakażonych zwierząt o 140 procent w zasadzie z dnia na dzień! Do tej pory zdecydowana większość przypadków ASF była notowana w małych gospodarstwach, utrzymujących zaledwie kilka sztuk zwierząt, jednak zdarzały się przypadki afrykańskiego pomoru również na dużych fermach w okręgach Braila i Tulcea. 

Jest to niestety zdecydowanie najtragiczniejszy przypadek występowania ASF w Europie. Problem tej choroby dotknął zwłaszcza Polskę, Bułgarię, Rumunię, Węgry oraz Ukrainę.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./thepigsite.com/Fot. Pixabay

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.