Hodowla

Wielkie starcie rolników i weterynarzy jadących na ubój świń [WIDEO]

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zablokowali wczoraj weterynarza jadącego na ubój świń.

Kilka dni temu w Dawidach na Lubelszczyźnie wykryto ognisko ASF. Każda taka informacja to nie tylko zła wiadomość dla właścicieli gospodarstwa, ale również sąsiadów, ponieważ profilaktycznie zabijane i utylizowane są również zwierzęta z gospodarstw sąsiednich.

 

Opublikowany przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Wtorek, 17 lipca 2018

Tym razem jednak rolnicy postanowili "się postawić" i zablokować ubój kilkuset zwierząt. Protestujący domagali się przyjazdu Ministra Rolnictwa, wojewoda i wojewódzki lekarz weterynarii.

Powiatowy lekarz weterynarii wobec otoczonego dookoła samochodu musiał się poddać i odstąpić od uboju, jednak nie wiadomo jakie będą dalsze działania w tej sprawie.

 

Opublikowany przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Wtorek, 17 lipca 2018

– My wszyscy, Ci którzy będą rozmawiać z tymi panami (weterynarzami – przyp. red.) ma obowiązek przysiąc, że interes chłopski musi być dotrzymany i każdy będzie tego dotrzymywał bez względu na to co o nas mówią

– mówił obecny na miejscu Michał Kołodziejczak z Unii Warzywno-Ziemniaczanej.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


– Zasady bioasekuracji nie były dotrzymywane przez państwa (Inspekcji Weterynaryjnej – przyp. red.) pracowników. Przyczyną roznoszenia wirusów nie są ci państwo. To są dziki

– grzmiał do weterynarzy Kołodziejczak. Lider UW-Z podziękował również policjantom, którzy byli obecni na miejscu.

 

Opublikowany przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Wtorek, 17 lipca 2018

M.O./Unia Warzywno-Ziemniaczana/Fot. Fb Unia Warzywno-Ziemniaczana

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.