Logo Świat Rolnika


Hodowla

Zmiany w walce ASF: Do 200 złotych za znalezionego dzika

Minister Rolnictwa Jan Ardanowski chce zmian w programie walki z ASF. Więcej będzie można zainkasować m.in. za znalezienie padłego dzika.

Wypłata za znalezienie martwego zwierzęcia będzie wprowadzona na terenie całej Polski. Na obszarach ochronnych, objętych ograniczeniami oraz na obszarach zagrożenia za wskazanie padłej sztuki będzie można dostać 200 złotych, zaś poza nimi 100 złotych. Warunkiem jest oczywiście możliwość pobrania próbek do badań laboratoryjnych.

Kolejną kluczową zmianą jest wprowadzenie obszarów działań średnioterminowych związanych z walką z ASF, które będą nosić nazwę "obszarów WAMTA", a na terenie których będzie można prowadzić odstrzał sanitarny. Będą to gminy położone do 100 kilometrów od granicy wschodniej (z wyłączeniem obszarów objętych ograniczeniami, ochronnych oraz zagrożenia), a także gminy położone do 100 kilometrów od zewnętrznej granicy obszaru ochronnego.

Aktualizacji mają ulec także stawki za pozyskane dziki – w przyszłości ma to być 650 złotych za samicę przelatkę i dorosłą samicę oraz 300 złotych za pozostałe dziki zabite w polowaniach na terenach ASF oraz WAMTA. Z kolei 700 złotych będzie kosztować unieszkodliwienie tusz niezagospodarowanych przez myśliwych z obszarów objętych ograniczenami oraz zagrożenia. Koszt bezpiecznego usuwania zwłok dzików padłych na terenach ochronnych, objętych ograniczeniami oraz zagrożenia został ustalony na kwotę 170 złotych brutto za sztukę i 1220 złotych za tonę.

M.O./legislacja.rcl.gov.pl/Fot. Cloud Tail the Snow Leopard/CC-BY-NC-ND 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.