Hodowla

świnia

Żywiec wieprzowy pod kreską

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powodów do zadowolenia, ponieważ świnie tanieją i nie ma żadnych przesłanek, że w najbliższym czasie cena tuczników wzrośnie.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 9–15.10.2017 r. cena żywca wieprzowego wyniosła średnio 4,85 zł/kg i była o 2% niższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 11% niższa niż przed miesiącem. Jednocześnie w odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec wieprzowy był o 5% tańszy.

– Wieprzowina tanieje również na rynku unijnym, a ceny świń rzeźnych są niższe niż przed rokiem w większości krajów członkowskich, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji i Bułgarii. Przeciętna cena zakupu trzody chlewnej klasy E w UE (dane Komisji Europejskiej )ukształtowała się na poziomie 151,92 EUR za 100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 1% niższym niż w poprzednim tygodniu, o 9% niższym niż przed miesiącem oraz o 4% niższym niż przed rokiem

– informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jak udało się nam ustalić spadek cen w odniesieniu do poprzedniego tygodnia notowano w dwudziestu dwóch krajach UE, m.in. w Hiszpanii (o 4%, do 147,71 EUR/100 kg), we Francji (o 2%,do 136,00 EUR/100 kg) i w Niemczech (o 0,4%, do 154,64 EUR/100 kg).

Natomiast w Danii cena nie uległa zmianie, a w Irlandii i Finlandii była zbliżona do odnotowanej przed tygodniem.

 

KOWR/ Maks Weber/fot. pixabay.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.