O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Bażant królewski – legendarny ptak odkryty przez Marco Polo

Bażant królewski

Bażant królewski jest gatunkiem dużego ptaka z rodziny grzebiącym i kurowatych. Obecnie narażony na wyginięcie. Znany z bardzo długiego ogona.

Charakteryzuje się bardzo długim ogonem, dochodzącym do 160 cm długości, co stanowi 3/4 długości ciała. Występuje endemicznie w górzystych regionach środkowych Chin. Gatunki monotypowe - nie wyróżnia się podgatunków. Po raz pierwszy wspomniał o tym gatunku Marco Polo w swoim dzienniku.

Charakterystyka ptaka

Bażant królewski posiada bursztynowe pióra na grzbiecie z charakterystyczną czarną obwódką. Brzuch ma czarny, reszta ciała brązowa z białymi plamami. Głowa jest biała z charakterystycznym czarnym paskiem. Tęczówki są brązowe, powieki czerwone, a pod oczami małe białe plamki. Na karku czarna lamówka. Dziób i nogi są jasnoszare. Górne koła są białe z czarnymi paskami, pozostałe są brązowe.

Samice są znacznie mniejsze niż samce. Są też bardziej stonowane kolorystycznie. Ogólny kolor szarobrązowy. Szyja w białe plamki. Jasna głowa z ciemną opaską za okiem. Brzuch czysty. Dziób i nogi są jasnoszare.

Bażant królewski

Bażant królewski – miejsce występowania

Bażant królewski zamieszkuje szeroką gamę lasów górskich w północnych i środkowych Chinach, od lasów umiarkowanych na północnej granicy zasięgu gatunku po lasy podzwrotnikowe. Występuje na wysokości do 2600 m n.p.m. tymalna wysokość to 1000 m n.p.m. Preferuje lasy mieszane i liściaste z przewagą dębów (zarówno zimozielonych, jak i zimowych liściastych), o gęstym koronie i rzadkim, ale wysokim koronie. Występuje również w lasach iglastych, a zimą w zaroślach śródpolnych na stanowiskach nawet 200-300 m n.p.m.

Jest wszystkożerny, ale żywi się głównie pokarmami roślinnymi: owocami i nasionami, zwłaszcza krzewami i żołędziami. Dietę uzupełniono o pędy, świeże liście, kwiaty i kłącza oraz niektóre owady, ślimaki i dżdżownice. Bażant królewski leci również na pola sąsiadujące z lasem, aby zjeść rosnącą tam fasolę, zboża i bulwy.

Czytaj również: Ptasia grypa wykryta u bażantów. Dzikie ptactwo choruje

Wikipedia/fot. Pxhere/wikipedia

swiatrolnika.info 2023