Logo Świat Rolnika


Hodowla

Ptasia grypa atakuje. Minister rolnictwa wydaje rozporządzenie

Szóste i siódme ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono w dwóch gospodarstwach, w których utrzymywano odpowiednio: ok. 6600 i 11000 sztuk indyków. Ogniska zlokalizowane są w gminie Deszczno, powiat gorzowski w województwie lubuskim.

 

20 grudnia  w godzinach wieczornych potwierdzono również wystąpienie ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 20 sztuk drobiu (kur i indyków). Tym razem wirus zaatakował ptaki w Gminie Książ Wieki, która znajduje się w powiecie miechowski (województwo małopolskie).

 

 

Służby weterynaryjne wdrażają w ww. gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

 

Choroba wystąpiła dotychczas u ptaków dzikich lub/i u drobiu w Polsce, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Holandii, Austrii, Bułgarii, w Niemczech oraz na Węgrzech. Na terenie naszego kraju wykryto ją w województwach lubuskim, podkarpackim i małopolskim.

 

Minister rolnictwa wydał rozporządzenie w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Treść dostępna pod linkiem znajdującym się poniżej.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

 

wetgiw.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.