Talk icon

Informacje

18-02-2021

Autor: Monika Faber

Hodowcy zwierząt futerkowych wzięci w obronę przez posłów! Seria pytań do MRiRW! Co odpowie Puda?

Hodowcy zwierząt futerkowych

Hodowcy zwierząt futerkowych zostali wzięci w obronę przez posłów Konfederacji oraz posła koła poselskiego Kukiz'15 – Demokracja Bezpośrednia. Paweł Szramka, Michał Urbaniak, Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Krystian Kamiński – to nazwiska polityków, którzy – w przeciwieństwie do ministra Grzegorza Pudy domagają się równego traktowania hodowców zwierząt futerkowych względem innych rolników w kraju i poza jego granicami. 

Hodowcy zwierząt futerkowych najlepsi na świecie

Polski rząd popełnia ten sam błąd, co jeszcze parę miesięcy temu popełnił rząd duński. W Danii wybito ponad 15 mln norek, w późniejszym czasie decyzja okazała się nie tylko niezgodna z prawem, ale i niepoparta żadnymi badaniami naukowymi. Zarówno WHO, jak i duński rząd wypowiadają się negatywnie o masowej eksterminacji zwierząt z powodu nieudokumentowanych podejrzeń. Różnica między Polską a Danią jest dodatkowo taka, że rozporządzenie w Polsce nie przewiduje żadnych rekompensat za masowe ubijanie zwierząt w przeciwieństwie do duńskiej decyzji – piszą w interpelacji posłowie Konfederacji, którzy nawiązują do kwestii wybicia norek w stadzie w powiecie kartuskim.

Warto przypomnieć, że Polska jest światowym liderem w produkcji futer ze skór zwierząt. W branży futerkowej na świecie wyprzedzają nas tylko Dania i Chiny. Większość polskiej produkcji sprzedawana jest za granicą, a kupują je największe domy aukcyjne na świecie. Niestety działania resortu to próba likwidacji polskiej, bardzo dobrze prosperującej branży rolnictwa. Jeśli hodowle zostaną zlikwidowane w Polsce, luka i tak zostanie wypełniona - całkowita produkcja zostanie przeniesiona do Chin – piszą posłowie.aukcja skor zwierzat futerkowych

Rosja i Finlandia opracowały już szczepionkę na SARS-CoV-2 dedykowaną dla norek i przeprowadzają jej testy, a Stany Zjednoczone i Dania są w trakcie prac. Czy polski rząd jest zainteresowany objęciem polskiej hodowli zwierząt futerkowych programem szczepień?; Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazało jako skuteczne sposoby zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa: bioasekurację, testowanie zwierząt i pracowników ferm, a także obserwację. Czy takie działania w przypadku Polski nie byłyby wystarczające?; Dlaczego w rozporządzeniu nie przewidziano odszkodowań dla rolników w przypadku stwierdzenia choroby w gospodarstwie i na tę okoliczność niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich zwierząt w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby? – to tylko niektóre z pytań zadawanych przez posłów.

Czytaj także: PZHiPZF – stanowisko zarządu w sprawie zwalczania koronawirusa

Hodowcy zwierząt futerkowych i pytania posła Szramki

Rozporządzenia przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w grudniu 2020 roku, zostały sformułowane w ten sposób, aby rolnicy na fermach, u których stwierdzono występowanie zakażonych zwierząt, nie mogli w świetle prawa, otrzymać żadnych odszkodowań za utraconą własność – pisze w interpelacji poseł Szramka.

Ustawa przewiduje jedynie wypłatę nagród przyznawanych przez powiatowego lekarza weterynarii za pomoc państwowej inspekcji w eliminacji zwierząt. Owa nagroda, która ma charakter tylko i wyłącznie uznaniowy, a jej wypłata nie będzie zależała od stanu faktycznego utraconego majątku, lecz jedynie dobrej woli powiatowego lekarza weterynarii. Rozporządzenie nie zakłada nawet przeprowadzenia dokładnego audytu i ekspertyzy wykonanej przez komisję rzeczoznawców, ale li tylko zliczenia stanu faktycznego zwierząt bez podziału na loty jakości okrywy włosowej, która w przypadku hodowli zwierząt na futra stanowi podstawową wykładnię wartości utrzymywanych zwierząt (…).Jest to sytuacja bezprecedensowa. W żadnym z cywilizowanych państw prawa przepisy nie są tworzone w ten sposób, aby móc wywłaszczyć właściciela, przedsiębiorcę w tym przypadku rolnika. W wielu krajach między innymi w Danii, Finlandii, Rosji i Stanach Zjednoczonych naukowcy są już w ostatnich fazach testów klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. W takich krajach jak Litwa, Łotwa zarażone zwierzęta poddawane są kwarantannie. Hodowcy norek wielokrotnie zwracali się do Pana Ministra Grzegorza Pudy z prośbą o spotkanie, na którym chcieli podzielić się obawami i uchronić w ten sposób Skarb Państwa przed skutkami prawa, które zostało wprowadzone w sposób niezgodny z Konstytucją RP – dodaje Szramka.

 

 

swiatrolnika.info 2023