Talk icon

Informacje

27-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Hodowcy świń z Czech muszą do końca roku mieć dodatkowe ogrodzenie

Hodowcy świń

Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) przypomniała, że hodowcy świń w Republice Czeskiej muszą do końca roku zabezpieczyć hodowle dodatkowym ogrodzeniem. Zmiana w przepisach związana jest z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach. Ponadto od dwóch lat hodowcy mają obowiązek rejestracji hodowli, nawet jeśli utrzymują tylko jedną świnię.

Hodowcy świń muszą zbudować dodatkowe ogrodzenie

Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) ostrzega hodowców trzody chlewnej w Republice Czeskiej o zaostrzeniu przepisów regulujących zasady ogrodzenia ich gospodarstw. Zgodnie z nowelizacją odpowiedniego dekretu hodowcy świń muszą najpóźniej do końca tego roku zabezpieczyć trwałym ogrodzeniem wszystkie budynki przeznaczone do hodowli trzody chlewnej oraz budynki pomocnicze na jednym terenie, w których przechowują paszę i ściółkę dla świń. Obudowy zewnętrzne należy następnie zabezpieczyć co najmniej podwójnym ogrodzeniem (barierą).

Chociaż niewątpliwie hodowcy świń nie będą z takiego obowiązku zadowoleni, zwiększenie bezpieczeństwa gospodarstw ma na celu zmniejszenie ryzyka wprowadzenia chorób do gospodarstw, w szczególności w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach.

Obowiązek zapewnienia zabezpieczeń wynika już z obowiązujących przepisów. Do tej pory jednak był on definiowany bardziej luźno, a hodowcy świń mieli obowiązek zakładania ogrodzeń ”tylko” dla nowych budynków i w przypadku zmian w istniejących budynkach.

Obecna poprawka wyjaśnia i zaostrza definicję. Wybieg na zewnątrz jest najbardziej ryzykowny pod względem możliwego kontaktu z dzikami, więc będą musiały być chronione przez co najmniej dwa ogrodzenia lub dwie bariery.

– powiedział dyrektor centralny SVS Zbyněk Semerád.

Semerád zaznacza, że organizacje hodowlane były informowane z dużym wyprzedzeniem o nadchodzącej zmianie przepisów.

Pilne! Norki amerykańskie z polskich ferm nie mają koronawirusa! Naukowcy zgodni!

Hodowcy świń muszą rejestrować hodowle

Gdy sytuacja chorobowa pogarsza się w związku Hodowcy swinz rozprzestrzenianiem się ASF w sąsiednich krajach, JRC przypomina również, że wszyscy hodowcy świń mają obowiązek rejestrowania wszystkich gospodarstw. Obowiązek rejestracji w Czesko-Morawskim Towarzystwie Hodowlanym obowiązuje od grudnia 2018 roku. Do tej pory hodowle posiadające tylko jedną świnię były objęte wyjątkiem od prawa i nie musiały być rejestrowane.

Zniesienia odstępstwa wymagała zmiana w prawodawstwie europejskim, a obowiązek rejestracji wszystkich ferm trzody chlewnej istnieje od prawie dwóch lat. Głównym powodem zmiany było posiadanie przez organy nadzorcze przeglądu wszystkich ferm trzody chlewnej, w tym najmniejszych ferm, oraz możliwość ich kontrolowania w razie potrzeby oraz podejmowania działań w przypadku zmiany sytuacji chorobowej. Ta ostatnia zmiana przepisów wiąże się z rosnącym zagrożeniem ze strony ASF.

Obecnie hodowcy świń mogą stosować wyjątek braku obowiązku rejestracji hodowli jedynie w przypadku czasowego przeniesienia świni, kiedy okres jej przetrzymywania u nowego hodowcy nie przekracza siedmiu dni. Są to głównie przypadki, w których zainteresowana osoba kupuje już utuczoną świnię w celu wykonania uboju domowego i przenosi ją do swojego gospodarstwa od pierwotnego hodowcy tylko na kilka dni przed ubojem.

agris.cz/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023