Talk icon

Informacje

07-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Powszechny Spis Rolny – GUS prostuje nieprawdziwe informacje i plotki

Powszechny Spis Rolny

Tegoroczny Powszechny Spis Rolny budzi wśród rolników wiele kontrowersji. Część nieprawdziwych informacji na temat spisu postanowił sprostować Główny Urząd Statystyczny. Przykładowo, nieprawdą jest, że GUS pyta o majątek gospodarzy w sposób ilościowy czy też sprzedawane produkty.

Powszechny Spis Rolny – GUS informuje

Główny Urząd Statystyczny prostuje nieprawdziwe informacje dotyczące Powszechnego Spisu Rolnego 2020. GUS poinformował, że kłamstwem jest, że Powszechny Spis Rolny będzie zbierał dane na temat majątku rolników. Pracownicy GUS nie pytają o majątek, a jedynie o gospodarstwo rolne, ponieważ to ono jest podmiotem spisu. Pytania będą dotyczyć składowych elementów gospodarstwa, czyli ich procentowej ilości, a nie wartości.

Powszechny Spis Rolny zawierać będzie pytania o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, upraw rolnych i ogrodniczych. GUS zbierze dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą.

Nieprawdą również jest to, że w spisie będą zbierane dane o zarobkach rolników, czy wartości przychodów. Zbierzemy informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o fakcie prowadzenia w gospodarstwie również działalności pozarolniczej. Chodzi o przybliżone podanie, jaką część (w %) dochodów stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

– czytamy na stronie GUS.

Główny Urząd Statystyczny zapewnia również, że Powszechny Spis Rolny nie obejmuje pytań o sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty, a wyłącznie o to, czy gospodarstwo rolne w ogóle prowadzi sprzedaż produktów rolnych.

Zbiory pszenicy w Niemczech niższe niż przed rokiem

Powszechny Spis Rolny – dane są bezpieczne

Urząd zapewnia, że wszystkie dane indywidualne i adresowePowszechny Spis Rolny (PESEL, adres zamieszkania użytkownika, adres siedziby gospodarstwa rolnego) niezbędne są do identyfikacji gospodarstwa rolnego. Natomiast pytania o dane jednostkowe, takie jak numer telefonu czy adres poczty elektronicznej, są tylko po to by nawiązać kontakt w gospodarzami, by dokonać u nich obowiązkowy Powszechny Spis Rolny.

Ponadto w związku z epidemią COVID-19 dane te będą również niezbędne do przeprowadzania wywiadów telefonicznych w przypadku konieczności rezygnacji z wywiadów bezpośrednich. W późniejszym terminie (po spisie rolnym) dane te pozwolą także na prowadzenie badań statystycznych metodą wywiadów telefonicznych, co szczególnie teraz ma bardzo duże znaczenie i przyczyni się do podniesienia kompletności i jakości badań.

– czytamy na stronie GUS.

GUS informuje również, że nieprawdą jest, że dane do spisów będą zbierane wyłącznie przez urzędników statystyki publicznej, ale także przez rachmistrzów wykonujących Powszechny Spis Rolny i zapewnia, że informacje będą bezpieczne.

Na początku lipca wszystkie gminy zakończyły nabór na kandydatów na rachmistrzów spisowych. Kandydaci będą specjalnie przeszkoleni w celu przeprowadzenia badań spisowych. Zbierane przez rachmistrzów dane będą podlegały szczególnej ochronie. Rachmistrzowie spisowi są obowiązani do zachowania i przestrzegania  tajemnicy statystycznej, podobnie jak wszyscy pracownicy statystyki publicznej.

– dodaje GUS.

stat.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023