Talk icon

Informacje

24-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Handel produktami rolno-spożywczymi w UE rośnie

Handel produktami rolno-spożywczymi

Pomimo kryzysu gospodarczego spowodowanego przez Covid-19 i niepewności związanej z Brexitem, UE miała dodatnie saldo jeśli chodzi o handel produktami rolno-spożywczymi w pierwszej połowie roku w wysokości 27,4 mld euro. Unijny eksport wykazywał wysokie stopy wzrostu w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Handel produktami rolno-spożywczymi na plusie

Jak poinformowała służba prasowa Komisji Europejskiej, w pierwszym półroczu 2020 roku handel produktami rolno-spożywczymi z Unii Europejskiej nadal rósł. Import wyniósł 62,7 mld euro (wzrost o 2,5%), a eksport - 90,2 mld euro (wzrost o 3%). Daje to dodatnie saldo w wysokości 27,4 mld euro.

Należy zauważyć, że wywóz z UE wykazywał wysokie stopy wzrostu w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Handel produktami rolno-spożywczymi z Chinami wzrósł o 2,23 mld euro, co było spowodowane sprzedażą wieprzowiny, której wartość eksportowa wzrosła o 1,74 mld euro, a także pszenicy, podrobów i żywności dla niemowląt.

Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej wartość eksportu rolno-spożywczego wzrosła, szczególnie w Arabii Saudyjskiej (o 484 mln euro), Algierii (385 mln euro) i Maroku (313 mln euro). Było to spowodowane wysokim popytem na jęczmień i pszenicę.

– przekazała Komisja Europejska.

Dopłaty 2020: ruszyły wypłaty zaliczek na płatności bezpośrednie

Handel produktami rolno-spożywczymi po Brexicie

Jeśli chodzi o handel produktami rolno-spożywczymi Handel produktami rolno spozywczymiz Wielką Brytanią, wartość eksportu do Wielkiej Brytanii spadła o 521 mln euro w pierwszej połowie 2020 r., Głównymi kategoriami produktów stały się wino, drób, owoce, warzywa i masło. Znaczące spadki odnotowano również w wartości wywozu z UE do Stanów Zjednoczonych (440 mln euro), Hongkongu (245 mln euro) i Singapuru (219 mln euro).

Brexit miał poważny wpływ na wartość importu z Wielkiej Brytanii, który spadł o 863 mln euro. Najbardziej ucierpiały na nim napoje alkoholowe i likiery, makarony i wyroby cukiernicze, czekolada i wyroby cukiernicze. Nastąpił również spadek wartości importu artykułów rolno-spożywczych ze Stanów Zjednoczonych o 304 mln euro. Było to spowodowane spadkiem spożycia soi w UE.

– dodają analitycy.

W tym samym czasie koszt zakupu towarów z Ukrainy spadł do 328 mln euro, a Indii o 241 mln euro. Dodatnią dynamikę obrotów handel produktami rolno-spożywczymi odnotował w stosunku do importu z Indonezji, Kanady i Malezji.

Wzrost wartości zakupów z Indonezji (574 mln euro) i Malezji (326 mln euro) był spowodowany olejem palmowym. Jednocześnie wysoki import rzepaku i soi doprowadził do wzrostu wartości importu z Kanady o 535 mln euro.

– stwierdzili eksperci.

Ponadto nastąpił wzrost wartości importu z Brazylii o 496 mln euro z tytułu soi oraz z Turcji o 364 mln euro z tytułu cytrusów oraz owoców i warzyw.

agravery.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023