Talk icon

Informacje

28-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Zatrucie solą kuchenną u świń – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zatrucie solą kuchenną

Skurcze lub zgrzytanie zębami i nagła śmierć świni? Czy to objawy jakiegoś tajemniczego wirusa atakującego zwierzęta hodowlane? Nie, to zatrucie solą kuchenną. Warto zwrócić uwagę na kilka faktów, aby to tragiczne zdarzenie nie dotknęło także zwierząt z naszej hodowli. Przed niechybną śmiercią zwierzęta może uratować odpowiednia terapia. Najpierw trzeba jednak odpowiednio rozpoznać zatrucie. Prezentujemy kilka porad na temat tego, jak chronić swoje zwierzęta przed zatruciem.

Zatrucie solą kuchenną u świń

Zatrucie solą kuchenną u świń to najczęściej skutek awarii zaopatrzenia w wodę, poprzez odcięcie dopływu lub zamarznięcie rury, a także niewystarczające zaopatrzenie w wodę w połączeniu z podawaniem produktów ubocznych o wysokiej zawartości soli z przemysłu spożywczego.

Rzadziej zatrucie solą kuchenną to wynik nieprawidłowej mieszanki paszowej z odpowiednią ilością wody, ale również tego przypadku nie wolno wykluczać. W przypadku braku wody objawy zatrucia występują nawet przy zwykłej zawartości soli kuchennej w paszy wynoszącej 0,25 do 1%. Jeśli świnie są dobrze zaopatrzone w wodę, tolerowana jest pasza o zawartości soli kuchennej od 8% do 13%.

Zatrucie solą kuchenną – jak rozpoznać objawy?

Rozpoznanie, czy nasze zwierzęta dotknęłoZatrucie sola kuchenna zatrucie solą kuchenną, opiera się na prostym raporcie wstępnym. W celu dalszego wyjaśnienia można przeprowadzić analizy krwi lub paszy. Dalsze informacje mogą dostarczyć badanie ciał zwierząt (patologiczne, wirusologiczne, mikrobiologiczne). W skrawkach tkanki narządów (histologia) zniszczenie komórek nerwowych w połączeniu z nagromadzeniem się krwinek wokół naczyń tkanki mózgowej i opon miękkich są wyraźnymi oznakami zatrucia solą.

Jednak jak rozpoznać zatrucie solą kuchenną u zwierząt, na podstawie obserwacji? Do charakterystycznych objawów należą zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego zwierzęcia, takie jak ślinotok, zgrzytanie zębami oraz kołysanie się i zwyczajne motanie się zwierzęcia.

Czasami objawy występują w połączeniu z napadami padaczkopodobnymi, nieskoordynowanym chodem, chodzeniem do tyłu lub okrężnym, a także parciem do ściany, obojętnością, drętwieniem, ślepotą, wymiotami i biegunką. Jeśli zwierzętom podaje się wodę, okazują wielkie pragnienie.

Ciągnik zabił dziecko. Za kierownicą siedział ojciec

Zatrucie solą kuchenną – co zrobić, gdy do niego dojdzie?

Gdy występuje zatrucie solą kuchenną, ze względu na względny lub całkowity brak wody, zaburzona jest regulacja równowagi elektrolitowej zwierzęcia. Następuje redystrybucja płynu między wnętrzem komórki, a przestrzenią komórki. Płyn jest magazynowany w mózgu, co powoduje obrzęk i zaburzenia czynności nerwów.

Terapia leczenia zatrucia odbywa się poprzez stopniowe, ale kontrolowane zwiększanie ilości wody. Zaopatrzenie w wodę bez ograniczeń jest zabronione. Pierwszego dnia należy podać kilka mniejszych ilości wody (około 10 do 20 procent dziennego zapotrzebowania na wodę) w wannach lub korytach. Następnego dnia zainstalowane na stałe urządzenia do picia można włączyć na godzinę. Dopiero po trzecim dniu, gdy leczy się zatrucie solą kuchenną, zwierzęta będą mogły ponownie pobierać nieograniczoną ilość wody.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023