Grzyby – czescy naukowcy badają je pod kątem zawartości metali ciężkich

Toksyczne metale ciężkie są dziś często częścią ekosystemów leśnych. Jednocześnie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych substancji, aw przypadku spożycia stwarzają wiele zagrożeń dla zdrowia. Do tej pory jednak nikt jednoznacznie nie określił dokładnej ilości zanieczyszczeń, które pochodzą z lasów na przykład bezpośrednio do nas na talerzu w postaci przysmaków takich jak grzyby leśne w zależności od składu gatunkowego drzewostanów. Dlatego czescy eksperci w tej dziedzinie skupili się na głębszym zbadaniu tej kwestii. Agencja Technologiczna Republiki Czeskiej (TA CR) wsparła projekt kwotą 5,3 miliona koron z Programu ZÉTA.
Grzyby – naukowcy badają czy drzewa hodowlane mają wpływ na ilość metali ciężkich w glebie
Przedmiot projektu jest wyjątkowy w tej dziedzinie. Badacze biorą pod uwagę, że skład gatunkowy drzewostanów, czyli drzew liściastych w porównaniu z iglastymi, może znacząco wpływać na cykle substancji w ekosystemach. Zwykle mówimy o wodach powierzchniowych lub gruntowych w połączeniu z metalami ciężkimi. Jednak nośnikami tych toksycznych substancji są również bardzo popularne grzyby leśne. Jednak w przeciwieństwie do wspomnianych źródeł wody, grzyby są częścią naszej diety
– zwrócił uwagę na mało znany fakt Petr Konvalinka, prezes TA CR.
Naukowcy skupili się głównie na oznaczeniu zawartości kadmu, miedzi, ołowiu i cynku w grzybach. Często dostają się one do gleby w postaci pyłu lub zanieczyszczeń gazowych. Następnie substancje te są rozprowadzane albo do biosfery, głębszych części gleby i wód gruntowych, albo do biomasy roślin i powierzchniowych warstw gleby. Naukowcy biorący udział w projekcie jako pierwsi chcą zweryfikować, czy nasze dwa główne drzewa hodowlane – świerk i buk, mają wpływ na ilość metali ciężkich w glebie i ich dalsze rozprzestrzenianie się.
Czytaj też: Leśna kapliczka podpalona przez wandali! Całkowicie spłonęła!
Grzyby – zespół badaczy planuje zakończyć projekt w 2021 roku
Naukowcy zidentyfikowali obszary o podobnym ładunku zanieczyszczenia powietrza. Jest to konieczne, aby porównać wszystkie wybrane obszary, z których następnie pobierane są grzyby i próbki gleby. W tym roku prace terenowe dobiegły końca. Członkowie zespołu badawczego pobrali 458 mieszanych próbek gleby i kilka kilogramów grzybów. Obecnie intensywnie pracują nad stworzeniem szczegółowych map potencjalnego ryzyka spożycia grzybów w zależności od poziomu zanieczyszczenia przez poszczególne monitorowane metale, a także map pionowej mobilności metali ciężkich w środowisku glebowym. Przygotowywane są profesjonalne publikacje naukowe w języku angielskim, a także artykuły, które w zrozumiały sposób wyjaśniają problematykę skierowaną zarówno do ekspertów z praktyki, jak i do ogółu społeczeństwa.
Jeśli nasze hipotezy się potwierdzą, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli nowe podstawy dla dostosowania leśnictwa. W miejscowościach obciążonych emisją metali ciężkich będziemy mogli dostosować skład lasów tak, aby skuteczniej chronić środowisko i zdrowie grzybiarzy. Potencjalnie niebezpieczne obszary zanieczyszczenia metalami ciężkimi przez grzyby są miejscami, których grzybiarze powinni unikać.
– powiedział Radek Novotný z Instytutu Leśnictwa i Łowiectwa.
Zespół badawczy Wydziału Leśnictwa i Technologii Drewna Uniwersytetu Mendla w Brnie we współpracy z Archbishop's Forest Olomouc sro, Instytutem Badawczym Leśnictwa i Łowiectwa oraz Wydziałem Chemicznym Politechniki Brneńskiej spodziewa się zakończenia projektu badawczego w 2021 roku.
agris.cz/fot.Pixabay