Talk icon

Informacje

02-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Grzybobranie może być niebezpieczne. W lesie łatwo się zgubić, więc przestrzegaj tych zasad!

Grzybobranie

Grzybobranie to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Niestety rokrocznie dochodzi do wielu przypadków związanych ze zgubieniem drogi między gęsto rosnącymi drzewami. Z tego powodu warto wiedzieć, czego unikać i jak zachowywać się podczas wyprawy na grzyby tak, aby była ona bezpieczna. Kilka złotych zasad może uratować nam życie.

Grzybobranie w Bartoszycach okazało się niebezpieczne

Okazuje się, że mazurskie lasy oprócz posiadania uroków bogatej fauny i flory, potrafią być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza po opadach deszczu, kiedy robi się grząsko. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Górowo Iławeckie, który może mówić o dużym szczęściu. W niedzielę o 9:00 wyszedł do lasu na grzybobranie i, kiedy nie wrócił do domu przed nocą, zgłoszono jego zaginięcie. Jeszcze tego samego wieczora policjanci i okoliczni mieszkańcy rozpoczęli poszukiwania grzybiarza. Z uwagi na trudny, bagienny teren poszukiwania przerwano w nocy i wznowiono w poniedziałek o godz. 8:00. Około godziny 13:00 mężczyzna został odnaleziony przez policjantów, kiedy zareagował na nawoływanie. Okazało się, że wszedł w bagno, z którego nie był w stanie wydostać się o własnych siłach. Mężczyzna był wychłodzony. Po zbadaniu przez załogę pogotowia został przekazany rodzinie

– czytamy w komunikacie policji.

W akcji poszukiwawczej brało udział 20 policjantów z Górowa Iławeckiego i Bartoszyc oraz mieszkańcy miejscowości Stega Mała, którym dziękujemy za ogromne zaangażowanie i poświęcenie.grzybobranie bezpieczenstwo

Felerne grzybobranie także w Ełku

Wtorkowa (01.09.2020) wyprawa na grzyby 88-letniej grzybiarce pewnie przyniosła więcej strachu i lęku niż przyjemności. Kobieta wyszła do lasu około godziny 10:00. Poszła sama i nie wzięła ze sobą telefonu ani jedzenia. Gdy przez kilka godzin nie wracała, zaniepokojona rodzina poprosiła o pomoc policjantów.
Policjanci, strażacy, rodzina i okoliczni mieszkańcy zaangażowali się w poszukiwania zaginionej. Akcja poszukiwacza polegała przede wszystkim na penetracji lasu w gminie Ełk, do którego udała się kobieta.

Po kilku godzinach od zaginięcia policjanci ustalili, że 88-latka sama dotarła do domu znajomych. Jak się okazało, kobieta straciła w lesie orientację. Nie potrafiła wrócić do miejsca, z którego rozpoczęła grzybobranie, nie mogła nawiązać z nikim kontaktu ani poprosić o pomoc. Gdy udało jej się wyjść z lasu zatrzymała się u znajomych. 88-latka musiała pieszo pokonać kilkanaście kilometrów. Na szczęście była w dobrym stanie, nie wymagała pomocy lekarskiej

– pisze policja.

Czytaj także: Ozon zmniejsza pozostałości pestycydów podczas transportu owoców

Grzybobranie – kilka złotych zasad bezpieczeństwa!

Aby grzybobranie było bezpieczne, warto zapoznać się z kilkoma zasadami przygotowanymi przez policjantów:

• Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę.
• Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
• Koniecznie zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, w momencie zagubienia w lesie może to okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże on również odczytać naszą lokalizację.
• Zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
• Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
• Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie zgłośmy Policji, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Policja/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023