Grypa ptaków – dwa typy wirusa zaatakowały niemiecką branżę drobiarską

Grypa ptaków uderzyła w niemiecką branżę drobiarską. Z analizy powiadomień generowanych przez niemieckie władze weterynaryjne do OIE wynika, że na terytorium Niemiec wysoce śmiertelną chorobę zakaźną drobiu powodują dwa podtypy wirusa grypy ptaków: H5N8 i H5N5.
Grypa ptaków w Niemczech przeniosła się z dzikich ptaków na fermy drobiu
Po raz pierwszy grypa ptaków pojawiła się w Niemczech u ptaków dzikich a następnie rozprzestrzenił do gospodarstw utrzymujących drób. Aktualnie wiadomo, że podtyp wirusa H5N8 – czyli szczep, który krąży w innych krajach europejskich – potwierdzono u dzikiego ptactwa oraz na fermach drobiu. Podtyp H5N5 pojawił się u ptaków dzikich i w niewielkim gospodarstwie utrzymującym drób przyzagrodowo.
W Niemczech mamy już do czynienia z serią ognisk grypy ptaków u drobiu. Według najświeższych doniesień niemieckich władz grypa ptaków typu H5N8 została ostatnio znaleziona na fermie kur niosek w okolicach Neubukow w powiecie Rostock w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Około 4,5 tysiąca ptaków musiało zostać poddanych ubojowi.
Jednak z uwagi na konieczność ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania choroby z weterynaryjnego punktu widzenia planowany jest ubój łącznie około 70 tysięcy sztuk drobiu znajdującego się w powiązanych lokalnie gospodarstwach. Niemieckie władze podały również, że około 16,1 tysiąca indyków ubito i zutylizowano, po tym jak grypa ptaków została znaleziona na innej niemieckiej fermie drobiu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Przewiduje się, że rosnąca liczba zakażeń HPAI na terytorium coraz liczniejszej grupy państw Wspólnoty może skutecznie ograniczyć eksport drobiu i jaj do krajów spoza obszaru celnego Unii Europejskiej na co najmniej trzy miesiące. Już jesteśmy świadkami blokowania importu drobiu żywego, jaj wylęgowych i produktów drobiarskich z państw unijnych przez władze krajów trzecich, które często nie uznają zasady regionalizacji, a blokują eksport z całego kraju dotkniętego chorobą. Możemy zatem mieć do czynienia z istotnymi perturbacjami w podaży i handlu zagranicznym produktami drobiarskimi zarówno na terenie UE jak i w wymianie handlowej na rynkach światowych.
Czytaj też: Ptasia grypa w Rosji – 3 miliony ptaków martwych w powodu wirusa!
Grypa ptaków – wirus dotarł już także między innymi do Danii i Francji
Grypa ptaków zwiększa zasięg geograficzny w Europie. Także Dania i Francja dołączyły do grupy państw bezpośrednio dotkniętych HPAI. Duńskie władze potwierdziły pierwsze ognisko HPAI u drobiu. Do zakażenia doszło na fermie, na której znajdowało się 25 tysięcy sztuk drobiu, położonej w Jutlandii Środkowej. Badania laboratoryjne potwierdziły podtyp wirusa H5N8. Na początku listopada Dania zgłaszała przypadek HPAI u dzikiego ptactwa. Francuzi, którzy w ostatnich tygodniach wydawali alerty o wysokim ryzyku zakażenia ptaków HPAI, zgłosili także pierwszy przypadek wysoce zakaźnego wirusa u ptaków w centrum ogrodniczym na Korsyce.
Grypa ptaków krąży obecnie w różnych częściach Europy. W Rosji i Kazachstanie, które to kraje jako pierwsze zgłaszały ogniskaHPAI w tym sezonie jesienno – zimowym nadal rośnie liczba zakażeń. Rosjanie raportowali na początku listopada do OIE o kolejnych kilku ogniskach, w małych gospodarstwach oraz na dużej fermie komercyjnej utrzymującej 175 tysięcy indyków. Sytuacja nie wygląda najlepiej także w Kazachstanie – władze tego kraju w połowie listopada powiadomiły o dużym ognisku HPAI na fermie utrzymującej 600 tysięcy ptaków.
kipdip.org.pl/fot.Pixabay/Needpix