Grypa ptaków: zabito ponad 6 milionów drobiu w Korei Południowej

W fermach drobiu w Korei Południowej w ciągu ostatnich trzech tygodni odnotowano 18 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Aby grypa ptaków się nie rozprzestrzeniała, władze postanowiły poddać ubojowi 6,1 miliona sztuk drobiu, w tym 4 miliony kurczaków, 1,2 miliona przepiórek i 900 tysięcy kaczek.
Grypa ptaków w Korei Południowej
Bez względu na to, jak południowokoreańskie służby weterynaryjne broniły się przed grypą ptaków, wirus rozprzestrzenił się po całym kraju. Pod koniec jesieni w tym regionie dochodzi do aktywnej migracji ptaków wędrownych, przez co grypa ptaków przenoszona jest na fermy drobiu.
Jak przypomniano w koreańskim Ministerstwie Rolnictwa, przemysł drobiarski kraju ledwo przetrwał zimę 2016-2017 roku, kiedy to od listopada, również z powodu migracji ptaków, doszło w kraju do masowej epizootii, w wyniku której trzeba było zniszczyć 38 milionów sztuk drobiu. Grypa ptaków sprawiła, że w kraju zaczął się ostry niedobór kurczaków.
Sytuacja niestety zdaje się powtarzać. W ciągu ostatnich trzech tygodni odnotowano 18 ognisk choroby. Aby grypa ptaków się nie rozprzestrzeniała, władze postanowiły poddać ubojowi 6,1 miliona sztuk drobiu, w tym 4 miliony kurczaków, 1,2 miliona przepiórek i 900 tysięcy kaczek.
Grypa ptaków rozprzestrzenia się po Europie
Grypa ptaków bardzo szybko rozprzestrzenia się w Europie. Analiza lokalizacji przypadków HPAI H5 wskazuje, że wirus dotarł do Europy od północnego-wschodu razem z ptakami dzikimi migrującymi pobrzeżem Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, prawdopodobnie z rejonów północno-zachodniej Rosji. Aktualnie krążące w Europie wirusy można podzielić na trzy grupy.
W przeważającej ilości przypadków zakażeń mamy do czynienia z wirusem podtypu H5N8, ale pojawiły się również podtypy: H5N5 i H5N1. Najczęściej występujące wirusy H5N8 wywodzą wszystkie swoje geny bezpośrednio od wirusów H5N8 występujących w Europie w sezonie 2016/2017, są natomiast odmienne od wirusów H5N8 z ostatniej epidemii z 2019/2020 roku.
W Europie począwszy od jesieni 2020 grypa ptaków podtypu H5 została potwierdzona już w kilkudziesięciu przypadkach u drobiu i aż w kilkuset przypadkach u dzikich ptaków. Na chwilę obecną najbardziej poszkodowani pod względem liczby zakażeń na fermach drobiu są: Holendrzy, Niemcy i Brytyjczycy.
meatinfo.ru/fot.pixabay