Grypa ptaków atakuje także w Japonii. Potężne straty

Grypa ptaków powoduje niepowetowane straty w wielu miejscach świata. Po wystąpieniu licznych ognisk choroby w Europie, teraz zaatakowała ona w Japonii. Hodowcy drobiu liczą straty, które osiągną wielomilionowe wartości. W Polsce wciąż nie potwierdzono wystąpienia wirusa w gospodarstwach, ale Główny Lekarz Weterynarii apeluje o wzmożoną ostrożność.
Grypa ptaków w Japonii
Grypa ptaków o wysokiej zjadliwości została potwierdzona w komercyjnych gospodarstwach utrzymujących drób w prefekturze Kagawa w Japonii. Władze zarządziły ubój około 330 tys. kurczaków oraz 48 tys. kur niosek na fermach, na których doszło do wybuchu choroby. Są to pierwsze przypadki HPAI od prawie trzech lat w Japonii. Fermy w promieniu 10 km mają zakaz transportu ptaków i jaj poza wyznaczony obszar. Podejmowane środki kontrolne obejmują blisko pięć milionów ptaków w 115 fermach w promieniu 10 km. Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że Japonia na razie zawiesi eksport kurczaków i jaj – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Grypa ptaków w Polsce? Jest apel GIW
Główny Lekarz Weterynarii informuje o opublikowaniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzeżenia dotyczącego ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk grypy ptaków na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce. W miesiącach późnoletnich, tj. w sierpniu i we wrześniu br. na terytorium Kazachstanu stwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu i 86 przypadków u dzików ptaków (krukowate), a na terytorium Rosji 46 ognisk u drobiu i 8 przypadków u dzikiego ptactwa (kaczki i łabędzie). Z alertu EURL w Padwie skierowanego do krajowych laboratoriów referencyjnych ds. grypy ptaków wynika, że kiedy HPAI wykrywano na tych samych obszarach Rosji w 2005 r. oraz w 2016 r., w niedługim czasie pojawiały się ogniska choroby na terenie północnej i wschodniej Europy. W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 722) – informuje Główny Lekarz Weterynarii.
Czytaj także: Hodowle norek. WHO: Nie zalecamy zabijania wszystkich zwierząt
Wetgiw/kipdip/jac/fot. pixabay