Grypa ptaków – Hongkong wprowadza ograniczenia eksportowe

Grypa ptaków zaatakowała Polskę. Na terenie powiatu wolsztyńskiego wykryto 33. ognisko choroby. W związku z tym Hongkong wprowadza ograniczenia eksportowe na mięso pochodzące z tego regionu. Do Hongkongu nie może być eksportowane mięso drobiowe (tuszki, elementy, podroby) oraz produkty drobiowe (w tym jaja), pochodzące z powiatu wolsztyńskiego. Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina, że utrzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem, jednak nie eliminuje zagrożenia całkowicie.
Grypa ptaków atakuje Polskę
Grypa ptaków dotarła również do Polski. W związku z potwierdzeniem 33. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu wolsztyńskiego w województwie wielkopolskim, w dniu 27 listopada 2020 r. właściwa służba Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu ograniczeń eksportowych z ww. powiatu. Ograniczenia eksportowe wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.
Do Hongkongu nie może być eksportowane mięso drobiowe (tuszki, elementy, podroby) oraz produkty drobiowe (w tym jaja), pochodzące z powiatu wolsztyńskiego. Jednak grypa ptaków to problem nie tylko Polaków.
Rozprzestrzeniająca się grypa ptaków zmusiła władze ZEA do zakazu importu drobiu z Niemiec, Królestwa Niderlandów oraz niektórych regionów Wielkiej Brytanii i Rosji. Trzy przepisy wydane przez Ministerstwo Zmian Klimatu i Środowiska ZEA zabraniają importu wszelkiego rodzaju żywych ptaków domowych i dzikich, ptaków ozdobnych, kurczaków, jaj wylęgowych i ich termicznie nieprzetworzonych produktów ubocznych z Królestwa Niderlandów, Niemiec i niektórych regionów Rosji.
Ogród przed zimą – czy aby na pewno o wszystko zadbaliśmy?
Grypa ptaków – zalecenia KRD dla hodowców drobiu
Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina, że utrzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem, jednak nie eliminuje zagrożenia całkowicie. Grypa ptaków stanowi śmiertelne zagrożenie dla całych stad drobiu, dlatego KRD zaleca zastosowanie się najważniejszych czynności zapobiegawczych takich jak:
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
- karmienie i pojenie drobiu wyłącznie wewnątrz budynków inwentarskich;
- stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do obsługi drobiu;
- stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
Ponadto obsługa drobiu powinna się odbywać w odzieży i obuwiu ochronnym przeznaczonym tylko do tego celu. Konieczne jest też stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
KRD zaleca małym hodowcom drobiu trzymanie ptaków w zamkniętych budynkach i nie wypuszczanie ich na zewnątrz, aby zminimalizować ryzyko, że ptaki zaatakuje grypa ptaków.
wetgiw.gov.pl/fot.pixabay