Grypa ptaków ogranicza holenderski eksport do Azji

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, wykryta w Holandii grypa ptaków blokuje tamtejszy eksport drobiu do krajów azjatyckich. Zakaz wprowadziły między innymi Korea Południowa i Tajwan. Niestety sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. W październiku wzrosło tempo zgłaszania HPAI w Europie i w Azji. Na liście krajów raportujących HPAI znajdują się: Rosja, Kazachstan, Izrael, Wietnam, Korea Południowa, Japonia.
Grypa ptaków blokuje holenderski eksport
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że wobec Holandii wprowadzono już pierwsze restrykcje, po tym jak w kraju została wykryta grypa ptaków HPAI. W piąte Korea Południowa zakazała przywozu drobiu i produktów drobiowych z Holandii. W samej Korei także zaczęły się problemy z AI i w ubiegłym tygodniu potwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8) w odchodach dzikich ptaków. Są to pierwsze przypadki HPAI w tym kraju od 32 miesięcy.
Grypa ptaków spowodowała również zakaz importu drobiu żywego, jaj i nawozów zawierających jako składnik pomiot kurzy z Holandii wprowadził również Tajwan. Oczekuje się, że tajwańskie restrykcje będą dotkliwe dla Holandii w handlu żywym drobiem i nawozami, ponieważ Tajwan importuje holenderskie pisklęta i nawozy. Tajwan nie zezwala na import mięsa drobiowego z Holandii.
Ustawa o paszach może zrujnować polskich rolników. Czas ją znowelizować!
Grypa ptaków – coraz gorsza sytuacja
Jak dodaje KIPDiP, sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. W październiku wzrosło tempo zgłaszania HPAI w Europie i w Azji. Na liście krajów raportujących HPAI znajdują się: Rosja, Kazachstan, Izrael, Wietnam, Korea Południowa, Japonia. W Japonii grypa ptaków została wykryta w odchodach dzikich kaczek w prefekturze Hyogo i jest to pierwszy przypadek potwierdzony od kwietnia 2018 roku.
W połowie października pojawiły się szacunki, że w Kazachstanie grypa ptaków spowodowała straty drobiu w okolicach jednego miliona sztuk kurczaków, kaczek i gęsi. Zakaz importu z Kazachstanu wprowadził Kuwejt i Oman.
Grypa ptaków – zalecenia dla polskich hodowców
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaapelowała również do polskich hodowców drobiu o bezwzględne przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji na fermach drobiu. Dzięki nim wysoce zjadliwa grypa ptaków nie zaatakuje polskich gospodarstw. Co więcej, zasad ochrony drobiu przed chorobą powinni przestrzegać nie tylko właściciele ferm zarejestrowanych i nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, ale również osoby zajmujące się tak zwanym chowem przyzagrodowym.
Przypominamy, że grypa ptaków o podtypie H5N8 nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak zalecane jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, zwłaszcza dzikimi. Należy skontaktować się natychmiast z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, jeżeli:
- Znaleźliśmy miejsce, w którym są padłe dzikie ptaki.
- Zauważyliśmy jakiekolwiek możliwe objawy choroby u swojego drobiu (np. apatia, zmniejszone pobieranie paszy i wody, biegunka, spadek produkcyjności, zwiększona śmiertelność).
W tym momencie wiele zależy od stosowania zasad bioasekuracji, które jak pokazuje historia są skutecznym sposobem na walkę z grypą ptaków. Przygotowane procedury pozwoliły na początku roku zatrzymać rozprzestrzeniającą się chorobę, dzięki czemu odnotowaliśmy dwa razy mniej ognisk niż trzy lata temu.
kipdip.org.pl/fot.pxhere