Talk icon

Informacje

25-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków wykryta na fermie indyków we Włoszech

Grypa ptaków

Włoskie władze potwierdziły, że grypa ptaków H5N1 została wykryta na fermie indyków w północnej części kraju. Gospodarstwo położone jest w Ronco all’Adige w prowincji Verona.

Zgłoszenie o zdarzeniu zostało przekazane 21 października do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Grypa ptaków wykryta we Włoszech to pierwszy komercyjny przypadek tej jesieni

Od początku września już kilka krajów unijnych zgłaszało przypadki HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych i u ptaków dzikich. W ostatnim czasie raporty o zakażeniu HPAI przekazały również: Rosja i Ukraina. Z analiz KIPDiP wynika, że Włochy są tej jesieni pierwszym krajem, na terytorium którego mamy do czynienia z pojawieniem się wirusa na komercyjnej fermie drobiu.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz już od kilku tygodni ostrzega, że grypa ptaków krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących. Służby weterynaryjne wielu państw europejskich wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższych zasad bioasekuracji. Francja w połowie września podniosła ocenę ryzyka do „umiarkowanego” z „nieistotnego”, co skutkuje utrzymywaniem drobiu w zamknięciu w pomieszczeniach na niektórych obszarach kraju.

Główny Lekarz Weterynarii zaleca hodowcom wzmocnienie środków bioasekuracji

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apelujeGrypa ptakow 0210 do właścicieli ferm o bezwzględne przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji na fermach drobiu w celu ochrony gospodarstw przed ryzykiem zakażenia stad drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Stosowanie najbardziej rygorystycznych praktyk bioasekuracyjnych może zminimalizować ryzyko, że grypa ptaków przedostanie się do gospodarstwa.

Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

Czytaj też: Ptasia grypa znów zaatakowała. Nie widziano jej tam od czerwca

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023