Grypa ptaków – apel do hodowców drobiu po powrocie wirusa do Polski

Grypa ptaków ponownie została wykryta w Polsce, dlatego Krajowa Rada Drobiarstwa zwraca się po raz kolejny z apelem do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i wzmocnienie stosowanych środków bioasekuracji na swoich fermach. Od stosowania wysokich standardów hodowli ptactwa zależy ochrona gospodarstw przed wniknięciem wirusa H5N8.
Grypa ptaków – zalecenia KRD dla hodowców drobiu
Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina, że utrzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem, jednak nie eliminuje zagrożenia całkowicie.
Grypa ptaków stanowi śmiertelne zagrożenie dla całych stad drobiu, dlatego KRD zaleca zastosowanie się najważniejszych czynności zapobiegawczych takich jak:
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
- karmienie i pojenie drobiu wyłącznie wewnątrz budynków inwentarskich;
- stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do obsługi drobiu;
- stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
Ponadto obsługa drobiu powinna się odbywać w odzieży i obuwiu ochronnym przeznaczonym tylko do tego celu. Konieczne jest też stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
KRD zaleca małym hodowcom drobiu trzymanie ptaków w zamkniętych budynkach i nie wypuszczanie ich na zewnątrz, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z wirusem.
Czytaj też: Pilne! Grypa ptaków wróciła do Polski! Jest pierwsze ognisko! Sprawdź, gdzie!
Grypa ptaków – możliwe negatywne konsekwencje ekonomiczne ponownego wykrycia wirusa w Polsce
Krajowa Rada Drobiarstwa podkreśliła, że grypa ptaków podtyp H5N8 nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Ścisłe przestrzeganie zasad higieny przez osoby pracujące na fermach – szczególnie po kontakcie z ptakami, zwłaszcza dzikimi – jest również podstawową czynnością, która minimalizuje ryzyko przeniesienia wirusa z człowieka na drób.
W razie podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym grypy ptaków, należy skontaktować się natychmiast z powiatowym lekarzem weterynarii.
Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska natomiast zwraca uwagę na negatywne konsekwencje ekonomiczne jakie niesie za sobą grypa ptaków i ponowne jej wykrycie w Polsce.
Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa
– zaznaczyła.
Grypa ptaków typu H5N8 wystąpiła w Polsce na przełomie 2016/2017 roku, kiedy to wykryto sześćdziesiąt pięć ognisk u drobiu oraz sześćdziesiąt osiem przypadków u dzikiego ptactwa. W sezonie 2019/2020 odnotowano dwa razy mniej ognisk niż trzy lata wcześniej. W środę Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 33 przypadku tej choroby, pierwszego w II półroczu 2020 roku. Ognisko wykryto na fermie kur niosek we Wroniawach w powiecie wolsztyńskim w Wielkopolsce, jest to ferma o bardzo dużym pogłowiu kur niosek.
krd-ig.com.pl/fot.Needpix/Pxhere