Talk icon

Informacje

21-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Gruszki i jabłka – o zaletach polskich jesiennych owoców

Gruszki

Zarówno gruszki jak i jabłka należą do najbardziej popularnych polskich owoców jesiennych. To, że warto je spożywać, jest jasne. Warto jednak wiedzieć, dlaczego są one tak ważnym elementem naszej diety. Jakie właściwości prozdrowotne mają te cenne skarby naszych sadów? Duży wybór odmian zarówno gruszek, jak i jabłek sprawia, że owoce te mają szerokie zastosowanie w kuchni.

Gruszki i ich właściwości

Są to jedne z nielicznych owoców zawierających jod, czyli minerał wpływający na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Kolejnym pierwiastkiem występującym w gruszkach jest bor, który pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Ponadto, gruszki to niezastąpione źródło potasu, który obniża ciśnienie krwi. Dzięki niemu owoc ten zapobiega rozwojowi nadciśnienia i miażdżycy oraz chroni przed udarami mózgu. W gruszkach znajdziemy również wiele innych minerałów takich jak: żelazo, magnez, wapń czy fosfor. Zawierają także witaminy z grupy B, witaminę A, C i PP. Mimo powszechnie panującej opinii, gruszka nie jest ciężkostrawna, dlatego może być spożywana również przez osoby zmagające się z problemami układu trawienia. Należy pamiętać, że najwięcej cennych składników zawartych jest w skórce. Najlepiej też spożywać twardsze owoce, które nie są w pełni dojrzałe, ponieważ wraz z dojrzewaniem maleje ilość kwasów octowych, natomiast wzrasta zawartość cukrów.jablka gruszki 2

Jabłka – dlaczego warto je jeść?

Istnieje wiele odmian jabłek: słodkie, kwaśne, różniące są konsystencją i aromatem. Dlatego też, na pewno każdy znajdzie wśród nich swój ulubiony smak. Ważną zaletą jabłek jest duża zawartość witaminy C, wzmacniającej układ odpornościowy. Watro więc pamiętać o włączeniu tego owocu do swojej diety szczególnie jesienią, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i wirusy. Pamiętajmy również, że najwięcej witamin jest pod skórką. Tam też znajdują się duże ilości pektyny – związku, który oczyszcza organizm z trujących substancji. Pektyna zmniejsza również wchłanianie cholesterolu, przez co chroni nas przed miażdżycą i zawałem. Jabłka są również bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Natomiast dzięki zawartości zasadowych soli mineralnych odkwaszają organizm.

Czytaj także: Zwrot akcyzy dla rolników – Nowa Stawka! 1 zł za litr oleju napędowego

Gruszki i jabłka w kuchni

Duży wybór odmian zarówno gruszek, jak i jabłek sprawia, że owoce te mają szerokie zastosowanie w kuchni. Najpopularniejsza gruszka – klapsa najlepiej smakuje spożywana na surowo lub jako składnik kompotów i deserów, ze względu na swój słodki miąższ. Dżemy i konfitury najlepiej przyrządzać z nieco mniej soczystych odmian, o lekko winnym smaku, na przykład z lukasówki. Poza przetworami i deserami, gruszki świetnie sprawdzają się jako dodatek do mięs czy sałatek.

W przypadku jabłek, na surowo najlepiej smakują odmiany soczyste i słodkie, często nazywane deserowymi, takie jak: logo, ligol czy rubin. Do przetworów lub szarlotki najlepiej wybrać kwaśne odmiany – renety lub antonówki. Owoce te świetnie sprawdzają się również jako dodatek do mięs. Szczególnie popularne jest podawanie ich z pieczoną kaczką.

KnowledgeHub/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023