Talk icon

Informacje

27-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Gruszki – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Gruszki

Wydaje się, że europejski rynek gruszki znajduje się obecnie w niewielkim impasie. Handlowcy donoszą o trudnym sezonie w Holandii. Inne kraje produkujące klasyczne odmiany, takie jak Włochy i Niemcy, również mają do czynienia z niewielkim popytem. Pozytywnym wyjątkiem wydaje się być Francja, gdzie rynek gruszek wciąż rośnie.

Gruszki – hiszpański eksport traci na wartości

Jak dotąd dla hiszpańskiej gruszki Blanquilla był to niezwykle trudny rok, w którym występowały problemy z jakością spowodowane mrozem i nadwyżkami mniejszych rozmiarów. Główne rynki eksportowe to Włochy, Izrael i Grecja. Jednak Izrael jest w tym roku wystarczająco zaopatrzony w własną produkcję krajową. Ponadto izraelscy konsumenci wolą większe rozmiary, których w tym sezonie w Hiszpanii jest wyjątkowo mało. Grecja coraz bardziej koncentruje się teraz na własnej uprawie, co oznacza, że ​​import z Hiszpanii jest zmniejszany. Cypr jest również zaopatrywany w produkty greckie, w wyniku czego ten rynek zbytu również ulega stopniowej utracie.

Konferencja hiszpańska cieszyła się dużym zainteresowaniem w pierwszej połowie sezonu, co oznaczało, że popyt był znacznie wyższy niż podaż. Zmieniło się to, gdy tylko holenderskie i belgijskie gruszki weszły na rynek i były oferowane po niskich, atrakcyjnych cenach. W rezultacie hiszpańskie ceny zostały zepchnięte w dół. Hiszpańskie ilości magazynowane mogą być niskie, ale dopóki Holandia i Belgia będą wywierać presję na rynek, sezon prawdopodobnie będzie nadal trudny.

W dłuższej perspektywie zmiany klimatyczne również odgrywają ważną rolę.

Cieplejsze zimy sprawiają, że gruszki belgijskie i holenderskie konferencyjne są słodsze w smaku, przez co hiszpańska produkcja traci znaczenie na rynku międzynarodowym

– informuje hiszpański eksporter.

Gruszki – trudna sytuacja na holenderskim rynku

Według holenderskiego eksportera rynek konferencyjnyGruszki 02 nie jest obecnie zbyt zachęcający:

Jest wystarczająco dużo atrakcji w prawie każdym zakątku Europy i poza nią. Niestety tak wysoka sprzedaż nie przekłada się na atrakcyjne ceny. Dane dotyczące zapasów w Holandii i Belgii na dzień 1 lutego dają do myślenia. Sektor gruszki jest bardzo podzielony, co powoduje, że dostawców jest zbyt wielu w porównaniu z coraz bardziej skoncentrowanymi kupującymi. Zjawisko, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i które nie zostanie rozwiązane w perspektywie średnioterminowej. W żadnym wypadku nie sprzyja to dobrej cenie.

Jeśli chodzi o import, oczekuje się, że detaliści go zmniejszą.

W końcu mają do swojej dyspozycji mnóstwo europejskich owoców do lipca/sierpnia. Zakończenie sezonu gruszkowego Comice przebiegło wyjątkowo dobrze. Areał zmniejsza się ze względu na wyzwania związane z ich uprawą, a to, w połączeniu ze stabilnością sprzedaży oraz konsumpcji, zapewnia zdrową równowagę i daje perspektywy na przyszłość

– dodał holenderski eksporter.

Czytaj też: Mirosław Maliszewski podsumowuje 2020 rok dla sadownictwa

Gruszki – francuski rynek cały czas rośnie

Sezon na francuskie gruszki do tej pory rozwijał się zadowalająco. Wolumeny są o około 10 procent wyższe niż w zeszłym roku, a jakość przechowywania jest również bardzo dobra. Sektor jest również bardziej niż zadowolony z przebiegu sprzedaży. Francuscy konsumenci ponownie przyjęli domowe gruszki i konsumpcja rośnie. Młodszym konsumentom szczególnie podobają się nowe odmiany, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Dlatego są skłonni zapłacić za nie więcej. Według nich sprzedaż jest na dobrej drodze do bicia rekordów. Ma to jednak również wadę: w tej chwili nie jest możliwe zaspokojenie całego popytu produkcją krajową.

Gruszki – równowaga popytu i podaży we Włoszech

Gruszki są sprzedawane we Włoszech bez zbyt wielu problemów. Popyt na owoce nie jest w rzeczywistości zbyt wysoki, ale zbiory są słabe, więc podaż i popyt są dobrze zrównoważone. Jeden z handlowców twierdzi, że odmiana William jest tą, która ma największe trudności w sprzedaży. Ogólnie ceny nie są ani wysokie, ani zbyt niskie. Inny przedsiębiorca wyraża pewne obawy, ponieważ gruszki Abate z Ameryki Południowej pojawią się w Europie w najbliższych tygodniach, stanowiąc zagrożenie dla niesprzedanych włoskich gruszek.

freshplaza.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023