Talk icon

Informacje

04-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Uprawy maku – Republika Czeska jest światowym liderem

Uprawy maku

W ciągu ostatnich kilku lat w Czechach powiększały się uprawy maku. Wiele osób było zaskoczonych kwitnącymi wiosną polami pełnymi białych kwiatów. Teraz dojrzewają na nich maki, które wkrótce zostaną zebrane.

Uprawy maku – większe zasiewy niż w roku ubiegłym

Choć nie jest to rekord, w tym roku, według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, obsiano nim 40255 ha, o 12,5 procenta więcej niż w roku ubiegłym. Jednak w 2008 roku uprawy maku w Czechach obejmowały powierzchnię do 70 000 ha.

Większość pól makowych tradycyjnie występuje w Czechach Środkowych, Kraju Wysoczyzna, Kraju Hradec Králové, Kraju Pardubickim, a także w Hanie. W Czechach jest około 840 plantatorów maku, od małych z kilkoma arami do dużych, których uprawy maku rozciągają się na powierzchni kilkuset hektarów. Według Václava Lohra, doradcy Stowarzyszenia Czeskiego Maku Błękitnego, które zrzesza producentów i sprzedawców maku, maki zajmują w sumie tylko 1,6% zasiewów.

Uprawy maku – wysoka sprzedaż, ale też wielkie ryzyko

Jednak większy obszar uprawy makuUprawy maku 02 niekoniecznie oznacza wyższe zbiory. Jak powiedział firmie Práva Vlastimil Mikšík z Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego (CULS) w Pradze, mak jest interesującą rośliną rynkową dla hodowców, która może przynieść im wysoką sprzedaż z hektara.

Jednak jego uprawa wiąże się również z szeregiem zagrożeń. Ryzyko spoczywa głównie na nowych, niedoświadczonych hodowcach, plony mogą wahać się od kilkuset kilogramów do ponad jednej tony z hektara. W zależności od rozwoju podaży i popytu ceny skupu maków błękitnych również kształtują się w dość szerokim zakresie. Obecnie popyt przed zbiorami wynosi około 50 koron za kilogram maku, ale ceny mogą wzrosnąć do stu koron za kilogram.

W tym roku, po trzech latach nieurodzaju maku, sytuacja na świecie wydaje się bardziej obiecująca. W przeciwieństwie do lat ubiegłych mak ma wystarczającą wilgotność przynajmniej od czerwca. Jego hodowcy bardziej obawiali się, że z powodu ulewnych deszczy i wysokiej wilgotności roślin, choroby grzybowe i bakteryjne będą się rozprzestrzeniać

– powiedział Mikšík.

Jak przypomniał, Czechy od wielu lat są światowym liderem zarówno pod względem uprawy maku spożywczego, jak i jego spożyciu. Największym konkurentem czeskich hodowców są Turcy. W wielu krajach uprawa maku i jego wykorzystanie w gastronomii jest wręcz zakazane.

Czytaj też: Awokado – Tanzania chce zostać głównym eksporterem w Afryce

Uprawy maku – odmiana farmaceutyczna oraz eksport tradycyjnej

Zdaniem eksperta z CULS konieczne jest jednak ścisłe odróżnienie omawianego maku spożywczego od maku farmaceutycznego o wyższej zawartości alkaloidów morfinowych. W Czechach nie ma uprawy maku tej odmiany i jest ona importowana oraz nie może być używana w przemyśle spożywczym.

Odmiany maku niebieskiego, wyjątkowo również białego, uprawiane w Czechach, charakteryzują się minimalną zawartością alkaloidów na powierzchni nasion iw maku. Ich granice określa rozporządzenie, a ich przestrzeganie kontroluje Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza. Zdecydowanie nie ma niebezpieczeństwa „odurzenia” po zjedzeniu bułeczek makowych lub ciastek.

Zdecydowana większość produktów makowych znajdujących się na rynku, według monitoringu Państwowego Instytutu Zdrowia w 2016 roku, nie przekroczyła poziomu 10 miligramów morfiny na kilogram maku, przy limicie 25 mg/kg

– wyjaśnił Mikšík.

Jeśli chodzi o produkcję, w Czechach w ubiegłym roku zebrano 24 000 ton maku, z czego 84 procent wyeksportowano. Największym odbiorcą jest Rosja, do której rocznie eksportuje około 5 000 ton maku, a następnie Niemcy, Polska i Słowacja.

novinky.cz/fot.Pixnio/Needpix

swiatrolnika.info 2023