Talk icon

Informacje

20-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Głuszce z Białorusi zasilą hodowlę w Nadleśnictwie Głęboki Bród

Głuszce

Do Puszczy Augustowskiej trafiły głuszce z Białorusi. Ptaki zasilą pulę genową stada zarodowego, a potomstwo po nich w kolejnych latach będzie wypuszczane na wolność w Puszczy Augustowskiej oraz przekazywane do innych ośrodków hodowli głuszców, które hodują głuszce nizinne, zarówno w kraju jak i za granicą.

Głuszce z Białorusi

Białoruskie głuszce kilka dni temu dotarły do Puszczy Augustowskiej. Łącznie do Polski przyjechało 14 ptaków, które obecnie są pod obserwacją. Ptaki pochodzą z hodowli głuszców znajdującej się w Puszczy Nalibockiej na Białorusi, prowadzonej przez Republikański Rezerwat Krajobrazowy „Nalibotsky”. Siedem kur i tyle samo kogutów przekroczyło granicę białorusko-polską z zachowaniem wszystkich reżimów weterynaryjnych i celnych.

W tej chwili kuraki są odizolowane i zostały poddane 30-dniowej obserwacji pod nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii. Po tym okresie zostaną włączone do stada zarodowego głuszców w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców prowadzonym przez białostockie Nadleśnictwo Głęboki Bród.

Dostarczone ptaki są z podgatunku Tetrao urogallus major, dokładnie takiego, który występuje w Puszczy Augustowskiej, a zatem pożądanego dla hodowli prowadzonej przez Nadleśnictwo Głęboki Bród. Ptaki z Białorusi znacząco wzbogacą pulę genową stada zarodowego, a potomstwo po nich w kolejnych latach będzie wypuszczane na wolność w Puszczy Augustowskiej oraz przekazywane do innych ośrodków hodowli głuszców, które hodują głuszce nizinne, zarówno w kraju jak i za granicą.

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych coraz większy

Głuszce pod ochroną

Głuszce są największymi kurakami leśnymi w Europie. Gluszce BialorusZnajdują się pod ochroną, ponieważ znajdują się na krawędzi wyginięcia w Polsce i w większości krajów europejskich. Lasy Państwowe, w tym Nadleśnictwo Głęboki Bród, realizują kilka projektów poświęconych ochronie tego gatunku.

Nadleśnictwo jest jednym z trzech ośrodków hodowlanych Lasów Państwowych w Polsce i od 2013 r. prowadzi program ochrony głuszca. Wyhodowane głuszce wprowadzane są każdego roku do Puszczy oraz wymieniane z innymi hodowlami. Hodowla i zakup głuszców są finansowane ze środków dotacji POIIŚ 2014-2020 i Funduszu Leśnego w ramach projektu „Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in-situ i ex-situ w Puszczy Augustowskiej”.

Leśnicy mają nadzieję, że nowi mieszkańcy hodowli szybko się w niej zaaklimatyzują, a w przyszłym roku doczekają się od nich potomstwa. Nadleśnictwo Głęboki Bród chciałoby również serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i służbom zaangażowanym w to nietypowe przedsięwzięcie.

lasy.gov.pl/fot.Dorota Ławreszuk/fot.Grzegorz Leśniewski

swiatrolnika.info 2023