Głód – ONZ ostrzega przed ryzykiem zaostrzenia problemu!

Zdaniem ekspertów szczególnie trudną sytuację z zaopatrzeniem w żywność i w konsekwencji głód, obserwuje się w czterech krajach. Natomiast zaostrzenie tego problemu zagraża kolejnym 16 państwom.
Głód – 22 miliony ludzi cierpi na niedobory żywności w Demokratycznej Republice Konga
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) brak bezpieczeństwa żywnościowego pogorszył się w niektórych częściach czterech krajów – Burkina Faso, Jemenie, Sudanie Południowym i Nigerii. Stało się to w czasie konfliktów, spowolnienia gospodarczego, ekstremalnych warunków klimatycznych i pandemii koronawirusa.
Obawiamy się, że mogą być narażeni na zwiększone ryzyko głodu, jeśli sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu w najbliższych miesiącach
– powiedziała Claudia Patrone, rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP).
FAO ostrzega, że głód zagraża 16 kolejnym krajom na całym świecie. Organizacja nie sprecyzowała, o jakich krajach mówi.
Według FAO łącznie 20 krajów ma poważne problemy z żywnością. Wśród nich są Afganistan, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, gdzie 22 miliony ludzi cierpi na niedobory żywności – jest to najwyższy wskaźnik, jaki kiedykolwiek odnotowano w jednym państwie.
Czytaj też: Rolnictwo może zyskać. Konsorcja bakteryjne pomogą?
Głód – FAO wezwało społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań
Dominique Burjon, dyrektor ds. Operacji kryzysowych FAO, wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań, aby powstrzymać głód i zapobiec pogorszeniu się sytuacji.
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni skumulowanym wpływem kilku kryzysów, które osłabiają zdolność ludzi do produkcji i dostępu do żywności
– powiedział. Burjon zauważył, że organizacje humanitarne muszą mieć dostęp do najbardziej wrażliwych grup, aby zapewnić im żywność i środki do jej produkcji.
W październiku WFP ostrzegł, że głód w Burkina Faso, Mali i Nigerii może osiągnąć katastrofalny poziom. Według niej z tym problemem borykało się 7,4 miliona ludzi w Afryce Zachodniej.
Pod koniec kwietnia ONZ ogłosiła możliwy głód o „biblijnych proporcjach”, z jakim ludzkość może się zmierzyć w związku z pandemią koronawirusa. Eksperci WFP szacują, że do końca 2020 roku 265 milionów ludzi może doświadczyć poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Dyrektor wykonawczy WFP David Beasley nazwał pandemię największym kryzysem humanitarnym od czasów II wojny światowej.
Według Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa, od czerwca 2020 roku 820 milionów ludzi nie ma wystarczającej ilości żywności i liczba ta wzrośnie w przyszłości. Zalecił krajom uznanie systemu żywnościowego za niezbędny i zapewnienie ochrony pracowników zatrudnionych w tym sektorze. Zalecono również władzom wzmocnienie wsparcia dla produkcji żywności, transportu i rynków lokalnych, aby zapewnić nieprzerwane dostawy żywności.
meatinfo.ru/fot.Pixabay/Needpix