Talk icon

Informacje

06-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Glifosat – Bayer traci miliardy z powodu ryzyka sporów sądowych

Glifosat

Grupa Bayer opublikowała dane biznesowe za drugi kwartał 2020 r. Co ciekawe to nie pandemia koronawirusa, ale ryzyko procesowe spowodowane aktywnymi składnikami pestycydów, takimi jak glifosat i dikamba, psuje finanse firmy z Leverkusen.

Glifosat wpływa na wyniki

Grupa Bayer opublikowała raport biznesowy za drugi kwartał tego roku. W raportowanym kwartale ujęła wydatki specjalne w łącznej wysokości 12,5 miliarda euro. To właśnie koszty związane z ryzykiem procesowym za stosowanie w pestycydach składników takich jak glifosat i dikamba. Wydatki miały oczywiście wpływ na wynik firmy. Zysk przed odliczeniem odsetek i podatków (EBIT) spadł do minus 10,78 mld EUR. Przed pozycjami nadzwyczajnymi EBIT znacznie wzrósł do 1,73 miliarda euro i pomimo pandemii był o 6,7% wyższy niż w tym samym kwartale poprzedniego roku.

Pod koniec czerwca Bayer ogłosił, że rozwiąże amerykańskie spory prawne dotyczące glifosatu, dikamby i polichlorowanych bifenyli (PCB). Zdecydowanie najdroższy spór dotyczy rzekomego ryzyka raka związanego z herbicydami zawierającymi glifosat. Tutaj jednak chwieje się pożądane porównanie z większością powodów. Rezerwy firmy obejmują 125 000 wniesionych i niewniesionych pozwów przeciwko samemu glifosatowi.

Według firmy Bayer skonsolidowana sprzedaż spadła o 6,2% do około 10,1 miliarda euro w drugim kwartale. Branża rolna rozwijała się pomyślnie, podczas gdy działy farmaceutyczny i zdrowia konsumentów odnotowały spadek sprzedaży.

W branży rolniczej (Crop Science) produkty firmy Bayer osiągnęły lepsze wyniki niż w poprzednim kwartale, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, Azji / Pacyfiku i Ameryce Północnej. W Brazylii szybko rozwijał się biznes nasion kukurydzy. Szczególnie istotnie wzrosły przychody z nasion soi modyfikowanej genetycznie. Obszar ożywił się w Ameryce Północnej w wyniku wzrostu areału i zmian popytu od pierwszego kwartału.

PILNE! Nielegalne środki ochrony roślin przechwycone! KAS udaremniła próbę przemytu! Winny Ukrainiec

Glifosat – kosztowny problem po Monsanto

Przypomnijmy, że jakiś czas temu Glifosat amerykański Sąd Apelacyjny znacznie zmniejszył odszkodowanie, jakie firma Bayer musi wypłacić ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka wskutek - jak wykazały badania - długotrwałej ekspozycji na działanie Roundupu, zawierającego glifosat. Sprawa dotyczy Dewayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową.

Bayer, który przejął zobowiązania prawne Roundup, na wypłaty z tysięcy pozwów planuje przeznaczyć do 10,9 miliarda dolarów. Oczekuje się, że wielomiliardowy kompromis za jednym zamachem usunie większość problemów prawnych, z którymi musiała się zmierzyć firma z Leverkusen po przejęciu Monsanto za 63 miliardy dolarów.

Jednak nie tylko glifosat wpływa na wyniki firmy. Ze względu na trudne do oszacowania ryzyko związane z pandemią koronawirusa, firma Bayer skorygowała w dół swoje prognozy na cały rok. Kierownictwo dąży obecnie do wzrostu sprzedaży z 0 do 1%, czyli z 43 do 44 miliardów euro bez uwzględnienia różnic kursowych oraz zakupu i sprzedaży części firmy. Jak dotąd zaplanowano od 44 do 45 miliardów euro.

W dziale Crop Science Bayer spodziewa się ostrożnego rozpoczęcia nowego sezonu 2021 w Ameryce Północnej, z jednej strony ze względu na związany z pandemią zmniejszony popyt na bioenergię, paszę dla zwierząt i włókna, co prawdopodobnie doprowadzi do spadku spodziewanego areału, a z drugiej strony ze względu na uporczywość konkurencji na rynku soi.

agrarheute.com/fot.flickr,Conan/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023